Svatá Lucie

12. října 2018 v 18:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Místo: Karibské more (Malé Antily)
Rozloha: 617 km²
Počet obyvatel: 178 015 (2016)
Hlavní město: Castries
Nejvyšší bod: Mount Gimie 950 m.n.m.
HDI: 0,729 (66. místo v roce 2014)
Zřízení: konstituční monarchie
Etnikum: 85,3% Afričané, 10,9% míšenci, 2,2% Indové, 1,6% ostatní, 0,1% nespecifikováno
Náboženství: 92,7% křesťanství, 5,9% žádné, 1,9% rastafarianství, 1,4% nespecifikováno, 0,4% ostatní


Krátce z historie
- Prvními obyvateli ostrova byli Arawakové, kteří přišli ze Severní Ameriky v rozmezí let 200 - 400. Na konci prvního tisíciletí byli vytlačeni z ostrova Kariby
- Francouzský pirát Francois le Clerc byl během poloviny 16. století prvním Evropanem, který vkročil na území na dnešné Svaté Lucie (Na Holubí ostrov)
- V roce 1605 zakotvili na ostrovech angličané a založili zde první usedlosti. Zpočátku žili po boku Karibů. Po změně karibského panovníka, ale došlo k útokům na Angličany, kteří nakonec museli Svatou Lucii opustit.
- Angličané znovu získali ostrov v roce 1664, ale museli jej bránit proti Francouzům. Většina vojáků, ale zahynula kvůli nejrůznějším nemocem a od roku 1666 tak Svatá Lucie spadala prod Francouzskou West India Company.
- Ostrov byl oblíben díky pěstování cukru a během 18. století se o něj stále přetahovali Francouzi a Angličané
- Roku 1814 spadla Svatá Lucie definitivně pod správu Velké Británie
- Svatá Lucie vyhlásila svou nezávislost v roce 1979


Geografie

Ostrov je vulkanického původu. Na ostrově můžeme najít několik sopek jako jsou Mount Gimie či Qualibou. Celý ostrov je pokrytý úrodnou sopečnou půdou. Původní deštný prales byl na ostrově z části vymýcen. Nejpůsobivější jsou pak staré sopečné kužely Gros Piton a Petit Piton, jejichž vrcholy jsou zalesněné. Hory protíná několik krátkých řek, které pak v určitých oblastech tvoří široká, úrodná údolí. Ostrov má nádherné pláže a je obklopen průzračným a teplým mořem.Délka pobřeží ostrova je 158 km.

(Castries, hlavní město)

Místní klima je tropické ovlivněné pasáty, které přicházejí od severovýchodu. Podobně jako u ostatních států Malých Antil se setkáváme s obdobím sucha a obdobím dešťů. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 29 °C a noční teploty okolo 18 °C. Jelikož leží Svatá Lucie poměrně blízko rovníku, teploty se mezi létem a zimou výrazněji nemění.


Fauna
Přestože Svatá Lucie leží poměrně daleko od Jížní Ameriky, žije zde mnoho živošíchů právě z tohoto kontinentu. Kromě obvyklých tvorů žijících v Karibiku jako jsou leguáni a nejrůznější ještěrky a malý hadi, můžeme na ostrově narazit i na hroznýše královského nebo křovináře aksamovitého. Savce reprezentují aguti, vačice opossum nebo promyky.


Endemické druhy zahrnují kritický ohrožený druh Teje (Saint Lucia Whiptail), slepana (St. Lucia threadsnake), křovináře (St. Lucia lancehead), anolise (St. Lucia Anole) a moho dalších.

(St Lucia Whiptail)

Pigeon Island National Park
Pigeon Island (Holubí ostrov) se nachází na severní části území Svaté Lucie a od roku 1979 mu náleží označení Národní Park. Na tomto ostrově lze nalézt pozůstatky a artefakty z dob, kdy na ostrově žili Arawaci a Karibové. Pigeon Island byl propojen s hlavním ostrovem pomocí vyvýšené cesty v roce 1971.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama