Žralok karibský

26. března 2018 v 11:00 | siamotyran |  Žraloci
Žralok karibský ma vršek těla zbarvený šedě, na bocích přechází šedá barva plynule v bílé zbarvení břicha. Podobně jako ostatní zástupci rodu Rhizoprionodon má i tento malý žralok štíhlé tělo s dlouhým, parabolickým rypcem a poměrně velkýma očima, umístěnýma nad špičkou tlamy. Boky má někdy posety bílými skvrnami a také okraje jeho ploutví jsou bílé. První hřbetní ploutev je mnohem větší než druhá, prsní ploutve a malé břišní ploutve jsou poměrně krátké.

V současné době se rozeznává v rodu Rhizoprionodon šest nebo sedm druhů. Ačkoliv jsou jejich příbuzenský vztahy stále ve stádiu výzkumů, zdá se, že se jejich aréaly rozšíření v tropických a subtropických vodách u většiny druhů nepřekrývají. Žralok karibský je značné podobný atlantskému žraloku kanadskému, který se vyskytuje v oblasti Mexického zálivu a podél atlanstského pobřeží Severní Ameriky. Od žraloka karibského se liší rozdílným početem obratlů. Žralok karibský je hojným obyvatelem mělkých pobřežních vod podél kontinentálních a ostrovních šelfů. Dává přednost porostům chaluh, korálovým útesům a je do značné míry odolný vůči snížené salinitě vody v ústí řek. Byl však chycen i v hloubkách přesahujících 500 metrů.

Ačkoliv je hojný, potápěči ho mohou pozorovat jen zřídka, protože je plachý a přítomnosti člověka se vyhýbá. Živí se různými druhy malých ryb a bezobratlích živočichů, jako jsou měkkýši a krevety. Sám je pak častou kořistí velkých druhů žraloků. Doba březosti trvá 10-11 měsíců, v jednom vrhu bývá 2-6 mláďat dlouhých okolo tří centimetrů. Mláďata se rodí na jaře a v časném létě. Žralok karibský je loven místními i komerčními rybáří pro maso i na výrobu rybí moučky.


Jméno: česky - Žralok karibský
anglicky - Caribbean sharpnose shark
latinsky - Rhizoprionodon porosus
Areál rozšíření: Západní Atlantik od Baham po Uruguay
Délka: 1 metr
Váha: několik kilogramů
Riziko při setkání: není nebezpečný
Potrava: menší ryby, bezobratlí
Početnost populace: hojný
Popsal: Poey 1861
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama