Malta

26. ledna 2018 v 12:00 | siamotyran |  Projekt Svět

Místo: Středozemní moře
Rozloha: 316 km² (216. na světě)
Počet obyvatel: 445 426 (2018)
Hlavní město: Valleta
Nejvyšší bod: Ta' Dmejrek 253 m.n.m.
HDI: 0.856 (33. na světě)
Zřízení: parlamentní republika
Etnikum: 95.17% Maltézané, 4.87% ostatní
Náboženství: Svatá Helena - 91,6% křesťanství. 2,6% Islám, 1,3% ostatní náboženství, 4,5% ateisté nebo bez víry


Krátce z historie
- První nám dosud neznámí obyvatelé osídlilo Maltu již před více než sedmi tisíci lety. Některé chrámy, které vznikly zhruba 4000 let př.n.l můžeme spatřit ještě dnes.
- Prvotní obyvatelé Malty bez objasnění zmizeli asi 2 500 let př.n.l. a zhruba 500 let zůstal ostrov neobvydlený dokud se na něj nevypravili pravděpodobně sicilané.
Během posledního tisiciletí před nášim letopočtem získali území postupně Féničané (jenž dali ostrovu název Malet, což znamenalo útočistě, útulek) a Kartágo. Během dalších století se stala významnou a prosperující kolonií.
- Ostrov obsadili v roce 218. př.n.l. Římané (nyní známý jako Melita) a drželi si jej až do pátého století, kdy jej postupně obsadili Vandalové, Ostrogótové a Byzanci.
- Během následujících pěti set let pod vládou arabů došlo k postupné islamizaci obyvatelstva
- Po panování Normanů získlo Maltu Sicilské království a během 13. století znovu většina obyvatel konvertovala ke křesťanství
- V dalších několika stovkách let musela Malta čelit náporům Osmanské říše, ale řádu Johanitů se povedlo útoky odrazit
- Po odražení Osmaských vojek zakládá velmistr Jean de Valette dnes hlavní město Malty Valettu
- Johanité kapitulovali v roce 1798 při tažení Napoleona Bonaparteho k Egyptu
- O dva roky později obsadili ostrov Britové a navzdory usnesení Amienského míru, podle, kterého měl ostrov připadnout Francouzům si územi nechali a od roku 1814 jim patřilo definitivně
- 21. září 1964 získává Malta nezávislost na Velké Británii, byť hlavou státu nadále zůstává britský panovník
- 13. prosince 1974 se Malta prohlašuje republikou s voleným prezidentem, jako hlavou státu, ale vůbec první prezident bude zvolen až o téměř třicet let později 4. dubna 2004 Edward Fenech Adami


Geografie a klima
Maltské souostroví leží ve strategické poloze ve Středozemním moři 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska. Kromě hlavního ostrova patří k Malte jěště dva menší ostrovy Gozo a Comino a tři neobydlené ostrůvky Cominotto, Filfla a St. Paul's Island. Ostrovy jsou reliktem dřívějšího suchozemského spojení mezi Afrikou a Evropou, které bylo před asi 11 000 lety přerušeno vzestupem mořské hladiny.


Převážná většina pobřeží všech ostrovů je skalnatá. Povrch se skládá z různých druhů propustného vápence. Nejvyšším bodem je Ta' Dmejrek (253 m). Geograficky i geologicky náleží Malta k Evropě. Malta má silně omezené zásoby sladké vody - podle údajů OSN je na vodu nejchudší zemí na světě. Zásobování obyvatelstva vodou je uskutečňováno dnes celkem čtyřmi stanicemi na úpravu mořské vody, parky a zemědělství užívají dešťovou vodu a částečně vodu ze studní. Klimatické prostředí je typické pro tuto oblast Středozemního moře: mírné, vlhké zimní období a horké léto s prakticky žádnými vodními srážkami.


Fauna a flóra
Malta není příliš zeleným ostrovem. Typická je pro ni středomořská flóra zahrnující nízké keře, zakrslé olivovníky, mandlovníky, ibišky, granátová jablka, citrusy a bylinky jako tymián nebo rozmarýn.


Malta je domovem spíše menších živočichů, jako jsou ježci, lasičky nebo rejsci. Na ostrově se zastavují také volavky, sovy, skřivany, drozdi a hrdličky. Často můžete také narazit na ještěrky, které se rády vyhřívají na sluníčku. Maltu obývají také hadi - Užovka levhartí, dva druhy Štíhlovky žlutozelené a Skvrnovka kočičí (která je jako jediná jedovatá, byť její jed je velmi slabý) a chameleoni. Na Maltě žije osm endemických druhů zvířat - ještěrka Filfola Lizard a sedm druhů bezobratlích živočichů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama