Červen 2017

Britské Panenské ostrovy

9. června 2017 v 14:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Místo: Karibik
Rozloha: 153 km2 (210. na světě)
Počet obyvatel: 28 054 (2010)
Hlavní město: Road Town
Nejvyšší bod: Mount Sage 521 m.n.m
HDI: 0,935 (35. místo) pokud by spadalo do žebříčku indexu lidského rozvoje (data 2008)
Zřízení: Zámořské území Velké Británie
HDP: Průměrná roční mzda na obyvatele 1 012 170 kč (2005)
Náboženství: 80% křestanství, 6,4% žádné, 3,4% ostatní, 2% Hinduisté , 0,9% Islám


Historie
- Britské Panenské ostrovy osídlil kmen Arawaků již 100 let před našim letopočtem.
- Během 15. století byl Arawakové vytlačeni kmenem Caribů z Malých Antil.
- Z Evropanů jako první objevil ostrov Kryštof Kolumbus v roce 1493 a pojmenoval jej Svatá Uršula.
- Španělé na počátku 16. století těžili na jednom o z ostrovů - Virgin Gorda měď. V dalších letech o ostrov bojovala Británie, Nizozemsko, Francie, Španělsko a Dánsko. Populace domorodých indiánů dramaticky klesla.
- Počínaje rokem 1648 měli Nizozemci trvalé obyvatelstvo na ostrově Tortola. O dvacet čtyři let později zabrali ostrov Britové stejně jako během 19. století ostrovy Anegada a Virgin Gorda. Dánové zase okupovalo ostrovy Sv. Tomáše, Jana a Croixe.
- V roce 1917 odkoupili američané od dánů právě tyto tři ostrovy a přejmenovali území na Americké Panenské ostrovy.
- Od 60. let 20. století se ekonomika přemístila ze zemědělské výroby na turistický ruch.

(Road Town)

Geografie
Na rozloze 153 kilometrů čtverečních se rozkládá na 60 ostrovů. Od největšího ostrova Tortola (20km2) po drobounké neosídlené atoly. Kromě Tortola jsou dalšími významnými ostrovy - Virgin Gorda, Anegada a Jost van Dyke.


Na Britských Panenských ostrovech panuje typické tropické klima s dvěma obdobími - sucha a děštů. Teploty se většinou pohybují mezi dvaceti a třiceti stupni celsia.


Fauna
Většina tvorů žijících na Britských Panenských ostrovech se vyskytuje blízko moře. Na plážích ostrova Anegada lze spatřit karety pravé a od devadesátých let minulehé století zde byli znovu reintrudokováni plameňáci. Po sterilizaci koček začal také narůstat početní stav místních ještěrek. Neobydlený ostrov Guana nedaleko Tortoly zase nabízí pohled na desítky druhů ptáků a reintrodukované skalní leguány.

Na třetím největším ostrově Virgin Gorda zase můžeme nalézt malé gekony a dva ohrožené druhy hadů ( Ground Snake a Worm Snake).

Dinosaurus Roku 2017 2. kolo

4. června 2017 v 21:00 | siamotyran |  Dinosaurus Roku
Rok 2017 je ve své polovině a je tedy na čase vyhlásit druhé kolo soutěže o Dinosaura roku 2017. V předchozích dvou letech se radovali draví teropodi. Změní na tom něco rok 2017?

V prvním kole se objevilo 67 druhů, alespoň jeden hlas dostalo patnáct z nich, kteří tedy postupují do druhého kola. To bude pokračovat do září. Znovu zopakuji pravidla. Můžete hlasovat pro vícero favoritů, ne však víckrát, než jednou během jednoho kola.

A kdo se tedy probojoval do nejlepší patnáctky?


Australovenator


Concavenator


Diabloceratops


Dracoraptor


Graciliraptor


Hesperosaurus


Guanlong


Magnapaulia


Olorotitan


Paralititan


Wienhevenator


Yi


Yinlong


Zuolong


Austroraptor

Wallis a Futuna

2. června 2017 v 15:00 | siamotyran |  Projekt Svět

Místo: Tichý oceán
Rozloha: 142,42 km2 (211. na světě)
Počet obyvatel: 15 500 (2014)
Hlavní město: Mata-Utu
Nejvyšší bod: Mount Puke 524 m.n.m
HDI: 0,763 (65. místo) pokud by spadalo do žebříčku indexu lidského rozvoje (data 2010)
Zřízení: Zámořské území Francie
HDP: Průměrná roční mzda na obyvatele 297 042 kč (2005)
Náboženství: 99% křestanstvíHistorie
- Jako první osídlili Wallis a Futunu Polynésané kolem roku 1000.
- Britové a němci ostrovy objevili během 17. a 18. století, ale jako první zde zakotvili Francouzi (i s misionářem) v roce 1837
- V roce 1887 královna Uvea souhlasila s Francouzským protektorátem
- Až do konce 50. let 20. století spadala Wallis a Futuna pod kolonii Nové Kaledonie.


Geografie a klima
Wallis a Futuna se skládá ze dvou obydlených ostrovů podle nichž má své jméno a dalších 21 neobydlených. Největším z nich je Alofi. Nejvyšší zdejší hora Mount Puke leží hned vedle několika dalších podobně vysokých - Kofua, Kolofatufatu (západ), Matatao (jih) a Mamati (jihovýchod).


Na ostrovech panuje horké, deštivé počasí od listopadu do dubna a chladnější, suché počasí od května do října. Déšť se dá očekávat v přibližně 260 dnech v roce. Průměrná teplota se zde pohybuje mezi 26 a 32 stupňi celsia. Pouze 5% ostrova pokrývá orná půda. Rúzné druhy plodin zabírají dalších 20%. Velkým problémem je odlesňování. Většina místních totiž topí dřevem z místních téměř už neexistujících lesů. Jeden z důvodů proč je ostrov Alofi neobydlen je chybějící sladká voda.

(jezero Lalolalo)

Fauna
Drtivou většinu zdejších suchozemských zvířat tvoří ptáci, jako majna hnědá. Údajně zde žijí také některé druhy hadů či ještěrů bohužel se mi ovšem nepodařilo najít žádný příklad. V mistním největším jezeru Lalolalo (a jeho blízkostiú, jenž je údajně hluboké 80 metrů žijí tropičtí ptáci, kaloňi a ve vodě mimo jiné úhoři. Zdá se však, že v minulosti byla fauna na Wallis a Futuně mnohem rozmanitější. Našli se zde pozůstatky obřích holubů, velkých rohatých želv, leguánů, žab a tabonů.