Květen 2017

Vánoční ostrov

19. května 2017 v 16:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Vánoční ostrov má jeden z nejoriginálnějších názvů hlavního města, do češtiny převedeno jako zátoka létajících ryb.

Místo: Indický oceán
Rozloha: 135 km2 (232. na světě)
Počet obyvatel: 2072 (2012)
Hlavní město: Flying Fishing Cove
Nejvyšší bod: Murray Hill 361 m.n.m
HDI: /
Zřízení: zámořské území Austrálie
HDP: /
Náboženství: Budhismus 75%, křesťanství 12%, islám 10%, ostatní 10%


Historie
Kolem Vánočního ostrova proplouval 25. prosince 1643 mořeplavec William Mynorse a dle data tento ostrov pojmenoval. Později byl zobrazen také na některých mapách pod názvem Moni. Teprve v roce 1688 zde zakotvila první posádka vedená kapitánem Williamem Damplerem. Ostrov byl neobydlený. Vánoční ostrov si později přivlastnil vlastník Kokosových ostrovů G. Clunies Ross a začal zde těžit dřevo a fosfát (1899). Kvůli zásobě fosfátů zabralo území v době druhé světové války Japonsko. Velká Británie se dobrovolně vzdala ostrova na úkor Austrálie 1. října 1958.


Geografie a klima
Vánoční ostrov je vyhaslý vulkán a zbytky čediče je možno vidět ještě dnes například na pláži Dolly. Zbytek je lemován vápencem z místních korálových útesů. I přes významnou těžbu fosfátu se stále deštný prales rozpíná na 63% území (Národní Park). Pobřeží má po celém svém obvodu kolem 80 kilometrů, ale jen malá část je dostupná (napři. Flying Fish Cove, Lily Beach, Ethel Beach). Teploty jsou zde po celý rok přibližně stejné bez větších výkyvů.


Fauna a flóra
Na Vánočním ostrově žilo vždy mnoho endemických druhů. Některé bohužel časem vyhynuli, jako Maclearská krysa (1903) nebo krysa buldočí (1904). Obě vymřeli v důsledku epidemie, kterou sebou "přivezly" krysy obecné. Na ostrově endemicky pobývají i dva druhy netopýrů, jeden z nich však byl naposled spatřen v roce 2009. Jako na mnoha jiných místech ostrov navštěvuje nespočet druhů ptáků, včetně těch endemických.


Kromě zavlečených krys a domácích zvířat, jako pes nebo kočka byl na ostrov introdukován sambar ostrovní. Na Vánočním ostrově nechybí ani celá řada bezobratlovců zejména krabi - palmoví nebo červení, kterých údajně žije na Vánočních ostrovech 100 milionů!