Únor 2017

Anguilla

24. února 2017 v 14:00 | siamotyran |  Projekt Svět


Místo: Karibik
Rozloha: 91 km2 (233. na světě)
Počet obyvatel: cca 15 000 (2016)
Hlavní město: The Valley
Nejvyšší bod: Crocus Hill 65 m.n.m.
HDI: 0,865 (79. místo) pokud by spadalo do žebříčku indexu lidského rozvoje (data 2009)
Zřízení: Zámořské území Velké Británie
HDP: Průměr na osobu na jeden rok 752 000 kč
Náboženství: křesťanství kolem 90%, žádné 4%, hinduismus 0,4%, islám 0,3%, židé 0,1%, ostatní 3,5%


Historie
Ostrov pojmenoval Kryštof Kolumbus v roce 1493 pro jeho podobu a tvar jako má úhoř (Anguila je Španělský úhoř). První kolonie zde byla vybudována až o více než 150 let později osadníky ze Svatého Kryštofa. Francouzi přebrali Anguillu v roce 1666, ale Britové si ji získali zpět jen o rok později. Většina obyvatel Anguilly jsou afro-američané, kteří do USA původně cestovali jako otroci. Francouzi se o dobytí Anguilly pokusili během osmnáctého století minimálně dvakrát, ale vždy neúspěšně. Až do roku 1980 patřil ostrov pod území Svatého Kryšofa a Nevisu. Na krátkou dobu se Anguilla stala nezávislým státem než se opět stala koloníí Velké Británie.


Geografie a klima
Anguilla je plochý nízko položený korálový ostrov ležící na východ od Portorika a Panenských ostrovů a na sever od ostrova Svatého Martina. Severovýchodní pasáty (větry v tropických oblastech) dělají z ostrova relativně chladné a suché místo. Průměrná roční teplota je zde 27 stupňů celsia s tím, že nejtepleji je v období od července do října a nejchladněji v prosinci až únoru.


Fauna a flóra
Co se živočíchů týče na souši žijí především plazi a obojživelníci. Například želva uhlířská, které se na ostrov podařilo nějakým způsobem dostat z Jižní Ameriky, dále několik druhů gekonů a anolisů, leguán zelený a regionálně endemický Lesser Antillean Iguana, ameivy, scinkové, slepýši nebo Kubánské stromové žáby.

Když nebudeme brát v potaz domácí a chovná zvířata nebo škůce jako jsou potkani či krysy, žije většina savců v okolních vodách Anguilly. Kromě delfínů a velryb třeba také kapustňák širokonosý. Vyjímku tvoří netopýři, kteří se v Anguille vyskytují v pěti druzích.
Anolisové patří k fauně ostrova Anguilla

Guernsey

10. února 2017 v 15:00 | siamotyran |  Projekt Svět

Místo: Lamanšský průplav
Rozloha: 78 km2 (235. na světě)
Počet obyvatel: 62 948 (2015)
Hlavní město: Saint Peter Port
Nejvyšší bod: Le Moulin, Sark 114 m.n.m.
HDI: 0,896 (22. místo) pokud by spadalo do žebříčku indexu lidského rozvoje
Zřízení: britské korunni závislé území
HDP: Průměr na osobu na jeden rok téměř 1 400 000 kč
Náboženství: /


Krátce z historie
Vzrůstající hladina oceánů okolo roku 6000 před našim letopočtem zapříčinila, že se z kontinentální Evropy odtrhly dva ostrovy - Jersey a Guernsey. Ostrov následně kolonizovali britové cestou do Velké Británie. Od začátku 18. století se začala část obyvatel Guernsey přemistovat do Severní Ameriky. Během 19. století vzrostla hodnota ostrova díky námořnímu obchodu a začátku kamenného průmýslu. Do první světové války zasáhlo na tři tisíce mužů z ostrova. To v druhé světové válce byl ostrov obsazen němci. Předtím se naštěstí stačilo evakuovat 80% obyvatel.


Geografie a klima
Guernsey se skládá z ostrovů Guernsey, Herm, Sark a několika dalších. Teplota a počasí je tu podobné jako v mnoha jiných státech mírného pásma. Průměrná teplota se pohybuje od 8,4 stupňů v únoru po téměř 20 v srpnu. Teploty pod bodem mrazu jsou spíše vyjímkou a to i v zimních měsících.

Saint Peter Port

Fauna a flóra
V Guernsey roste mnoho druhů rostlin všeho druhu. Fauna je na tom o poznání hůře. Kromě domácích a chovných zvířat se zde vyskytují především ptáci například papuchálci.