Bermudy

13. ledna 2017 v 12:00 | siamotyran |  Projekt Svět

Místo: Atlantský oceán
Rozloha: 53,2 km2
Počet obyvatel: 64 237 (2010)
Hlavní město: Hamilton
Nejvyšší bod: Town Hill 76 m.n.m.
HDI: jako členové Velké Británie nepatří do žebříčku v, kterém by jim patřila 18. pozice se skóre 0,901
Zřízení: Zámořské území Velké Británie
HDP: Průměr jednoho obyvatele na rok 2 145 000 (3. na světě)
Náboženství:


Krátce z historie
Ostrov objevil v roce 1503 Španělský dobrodruh Juan de Bermúdez po němž je také ostrov pojmenován. Během dalšího století kolem Bermud propluli stovky lodí, ale nikdy zde nezakotvili. První zakotvenou posádkou byla v roce 1607 flotila sedmi lodí vyražející z Jamestownu ve Virginii. Velké změny nastaly během Americké nezávislosti. USA poměrně ignorovala Bermudy a tak ostrov postupem času spadl pod zřízení Velké Británie. Počátkem 20. století se z ostrova stala populární prázdninovou destinací pro Americké, Kanadské a Britské turisty.


Geografie a klima
Bermudy se skládají z 181 ostrovů a ostrůvků. Největší z nich - Main Island je lépe znám jako Bermuda. K dalším velkým ostrovům patří St George a St David. Ostrov je tvořen vapencovým korálem a vulkanity. Osm největších ostrovů je spojeno mostem a jsou obdydlené.
Bermudy leží v subtropickém pásmu, takže na něm vládnou po celý rok vysoké teploty. Největší chladno je v průměru v Březnu (19 stupnů) a nejtepleji v srpnu, kdy je v průměru 27 °C.


Fauna a flóra
Když byl ostrov objeven, byl tvořen převážně lesy Bermudského cedru a podél pobřeží bylo mnoho mangrovových močálů. Dnes je asi z 1000 druhů rostlin na ostrově pouze 165 mistních a 15 endemických. Na ostrov bylo zavlečeno mnoho druhů palmových stromů například kokosové palmy. Bermudy jsou nejsevernějším místem, kde se nacházejí.

Jedinými původními savci žijícími na ostrově je pět druhů netopýrů - netopýr stříbrovlasý, rudohnědý, šedý, seminolský a česky nepopsaný eastern pipistrelle. Na lodích připluli společně s lidmi také myši, krysi nebo potkani. Zavlečeny zde byli také tři druhy žab včetně nechvalně známé ropuchy obrovské. Dále zde žijí čtyři druhy plazů z čehož jeden Scink Bermudský je endemickým druhem. Na ostrově se samozřejmě vyskytuje velký počet nejrůznějších druhů ptáků (přes 360 druhů) včetně buřnáka bermudského, národního ptáka Bermud.

(Bermudský scink)

Bermudy jsou také rájem bezobratlích, kterých žije na celém území asi 1100 druhů z toho 41 druhů endemického hmyzu a jeden druh endemického pavouka.

(Buřnák bermudský)

Bermudské akvárium a ZOO
Bermudské akvárium, muzeum a Zoologická zahrada byla otevřena v roce 1926 tedy ještě dříve než například ZOO Praha. Zařízení cílí především na mořské stvoření a každý rok ho navštíví asi 100 000 lidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 13. ledna 2017 v 18:14 | Reagovat

Tak tohle se Ti povedlo, protože v tuto dobu je můj oblíbený TV průvodce přírodou Nigel Marven na Bermudách! :-D Naprosto výtečný článek! Buřňáka Bermudského bych rád viděl (Nigelu Marvenovi se to už poštěstilo). :-D

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 21. ledna 2017 v 15:01 | Reagovat

Naprosto skvělý článek !!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama