Leden 2017

San Marino

27. ledna 2017 v 15:00 | siamotyran |  Projekt Svět
San Marino je hned po Gibraltaru nejmenším státem v Evropě.


Místo: jížní Evropa
Rozloha: 61,19 km² (236. na světě)
Počet obyvatel: 33 285 (2016)
Hlavní město: San Marino
Nejvyšší bod: Monte Titano 749 m.n.m.
HDI: není zařazen v hlavním žebříčku (s číslem 0.921 by mu patřilo sedmé místo)
Zřízení: parlamentní republika
HDP: průměr jednoho obyvatele na rok 908 477 kč (24. na světě)
Náboženství: 99% křestanství, 0,1% židé, 0,1 % ostatní, 0%7 žádné


Krátce z historie
San Marino je z největší pravděpodobností jednou z nejstarších stále existujících republik na světě. Založena měla být roku 301 n.l. Svatým Marinusem. Republika byla v minulosti také součástí Římské říše. San Marino je malý stát a tak je silně závislý na Itálii, která se kolem San Marina zformovala během 19. století.


Geografie a klima
San Marino má poměrně drsný terén poněvadž leží v takzvaném Apeninském horském pásmě. V zemi se střídají teplá léta s chladnými zimami. V léte v průměru okolo 25°C a v zimě přibližně o teplotě 5 °C.


Fauna a flóra
V San Marinu žije podobná fauna a flóra jako v Itálii nebo třeba také České Republice. Z řad hlodavců můžeme narazit kupříkladu na myšice nebo norníky. V jeskyních můžeme natrefit také na netopýry - třeba Létavce stěhovavého nebo vrápence velkého. Roli dominantního dravce si zde rozdělují především liška obecná a vydra říční.


Vrápenec velký

Britské indickooceánské území

20. ledna 2017 v 11:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Tento ostrov je obydlen pouze ozbrojenými silami.


Místo: Indický oceán
Rozloha: 54,4 km2
Počet obyvatel: zhruba 2500 (2012)
Hlavní město: Diego Garcia
Nejvyšší bod: Nepojmenované místo v Diego Garcia 15 m.n.m.
HDI: /
Zřízení: zámořské území Velké Británie
HDP: /


Krátce z historie
Britské indickooceánské území bylo objeveno na počátku 16. století významným Portugalským mořeplavcem Vasco de Gamou. V 18. století získalo území Francie jako "bonus" k Mauriciusu. V roce 1786 byla část ostrova zabrána Velkou Británii a pod její kompletním administrativou je od roku 1814. Britské indickooceánské území vzniklo v roce 1965 po osamostnění Mauricijských Čagoských ostrovů a Seychelských ostrovů Aldabra, Farquhar a Des Roches.

(Pohled na ostrov Diego García)

Geografie a klima
Čagoské ostrovy leží v Indickém oceánu a skládají se z 65 ostrovů v celkovém rozsahu 15 000 km2 z čehož pevnina tvoří 63 km2. V hlavním a také největším městě ostrova Diego García se nachází Britsko-Americká vojenská základna. Klima je tropické, horké a suché v letních měsících a o něco chladnější a deštivé v zimních měsících.

(Diego García)

Fauna a flóra
Ostrovy v indickooceánském území jsou (s vyjímkou Diego Garcíe) příliš malé aby na nich mohl existovat nějaký významnější život. A tak jsou hlavní doménou především mořští savci, plazi a ryby.

(Krab palmový)

Bermudy

13. ledna 2017 v 12:00 | siamotyran |  Projekt Svět

Místo: Atlantský oceán
Rozloha: 53,2 km2
Počet obyvatel: 64 237 (2010)
Hlavní město: Hamilton
Nejvyšší bod: Town Hill 76 m.n.m.
HDI: jako členové Velké Británie nepatří do žebříčku v, kterém by jim patřila 18. pozice se skóre 0,901
Zřízení: Zámořské území Velké Británie
HDP: Průměr jednoho obyvatele na rok 2 145 000 (3. na světě)
Náboženství:


Krátce z historie
Ostrov objevil v roce 1503 Španělský dobrodruh Juan de Bermúdez po němž je také ostrov pojmenován. Během dalšího století kolem Bermud propluli stovky lodí, ale nikdy zde nezakotvili. První zakotvenou posádkou byla v roce 1607 flotila sedmi lodí vyražející z Jamestownu ve Virginii. Velké změny nastaly během Americké nezávislosti. USA poměrně ignorovala Bermudy a tak ostrov postupem času spadl pod zřízení Velké Británie. Počátkem 20. století se z ostrova stala populární prázdninovou destinací pro Americké, Kanadské a Britské turisty.


Geografie a klima
Bermudy se skládají z 181 ostrovů a ostrůvků. Největší z nich - Main Island je lépe znám jako Bermuda. K dalším velkým ostrovům patří St George a St David. Ostrov je tvořen vapencovým korálem a vulkanity. Osm největších ostrovů je spojeno mostem a jsou obdydlené.
Bermudy leží v subtropickém pásmu, takže na něm vládnou po celý rok vysoké teploty. Největší chladno je v průměru v Březnu (19 stupnů) a nejtepleji v srpnu, kdy je v průměru 27 °C.


Fauna a flóra
Když byl ostrov objeven, byl tvořen převážně lesy Bermudského cedru a podél pobřeží bylo mnoho mangrovových močálů. Dnes je asi z 1000 druhů rostlin na ostrově pouze 165 mistních a 15 endemických. Na ostrov bylo zavlečeno mnoho druhů palmových stromů například kokosové palmy. Bermudy jsou nejsevernějším místem, kde se nacházejí.

Jedinými původními savci žijícími na ostrově je pět druhů netopýrů - netopýr stříbrovlasý, rudohnědý, šedý, seminolský a česky nepopsaný eastern pipistrelle. Na lodích připluli společně s lidmi také myši, krysi nebo potkani. Zavlečeny zde byli také tři druhy žab včetně nechvalně známé ropuchy obrovské. Dále zde žijí čtyři druhy plazů z čehož jeden Scink Bermudský je endemickým druhem. Na ostrově se samozřejmě vyskytuje velký počet nejrůznějších druhů ptáků (přes 360 druhů) včetně buřnáka bermudského, národního ptáka Bermud.

(Bermudský scink)

Bermudy jsou také rájem bezobratlích, kterých žije na celém území asi 1100 druhů z toho 41 druhů endemického hmyzu a jeden druh endemického pavouka.

(Buřnák bermudský)

Bermudské akvárium a ZOO
Bermudské akvárium, muzeum a Zoologická zahrada byla otevřena v roce 1926 tedy ještě dříve než například ZOO Praha. Zařízení cílí především na mořské stvoření a každý rok ho navštíví asi 100 000 lidí.

Dinosaurus Roku 2017

1. ledna 2017 v 18:00 | siamotyran |  Dinosaurus Roku
Máme tu novýrok a novou celoroční anketu o Dinosaura roku 2017. Pro letošek jsem vybral pouze ty druhy, jenž byly popsány v 21. století. Ještě nevím přesně kdy skončí první kolo, ale jako obvykle bude trvat nejdéle tudíž zřejmě minimálně do května. Po prvním kole vypadnou ti, kteří od vás nedostanou žádný hlas.

Pravidla jsou stejná jako dříve poměrně jednoduchá. 1. Hlasovat můžete vícekrát (neomezený počet hlasů) pro vícero favoritů. 2. Je nepsaným pravidlem, že během jednoho kola dáte danému Dinosaurovi maximálně jeden hlas.

Eocursor


MinotaurasaurusHesperosaurus


OryctodromeusAnabisetia


Hippodraco


Magnapaulia


Olorotitan


Charonosaurus

Tethyshadros


AlaskacephaleYinlongYamaceratops


DiabloceratopsMachairoceratops


Xenoceratops


Spinops


SinoceratopsJudiceratops


Mojoceratops


Utahceratops


Titanoceratops


Seitaad


Leonerasaurus


Limaysaurus


Brontomerus


SauroposeidonRapetosaurus


Paralititan


Futalgnkosaurus


Tawa


Sanjuansaurus


Dracoraptor


Masiakasaurus


Rajasaurus


Kryptops


ChilesaurusCondorraptor


Duriavenator
Wiehenvenator


Zuolong


Gualicho


Concavenator


Mapusaurus


Tyrannotitan


Siats


Australovenator


Huxiagnathus


Sinnocalliopteryx


Guanlong

Yutyrannus


Raptorex

Lythronax


Fukuivenator


Beishalong


Quipalong


Albertonykus


Suzhousarus


Gigantoraptor


Anzu


Epidexipteryx


Yi


Pamparaptor


Austroraptor


Graciliraptor


Linheraptor


Byronosaurus