Prosinec 2016

Dinosaurus roku 2016

31. prosince 2016 v 15:00 | siamotyran |  Dinosaurus Roku
Rok se s rokem sešel a máme tu opět výsledky finálového kola o vítěze ankety dinosaurus roku. Na počátku byl velký zástup dinosaurů všeho druhu pro, které jste mohli hlasovat. Teď zbyla čtveřice, kterou jste svými hlasy poslali do finále.

V průběhu celého roku byl hlavním favoritem na dinosaura roku 2016 velký dromaesaurid objevený v minulém roce - Dakotaraptor. Finálové kolo bylo co se hlasování týče velice těsné. Dakotaraptor nicméně uhájil pozici favorita a stal se Dinosaurem roku 2016. O jeden bod méně měl v pořadí druhý Cryolophosaurus z Antarktidy. Na stupních vítězů se s čtyřmi body umístil také Therizinosaurus.

To byla tedy soutěž o Dinosaura roku 2016. Již zítra bude na blogu první kolo soutěže o nejpopularnějšího plaza z druhohor pro rok 2017.


Dinosaurus roku 2016 - DAKOTARAPTOR!!


Bouvetův ostrov

23. prosince 2016 v 14:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Spolu s ostrovem Tristan du Cunha patří k nejodlehlejším ostrovům na světě.


Místo: Atlantský oceán
Rozloha: 49km2
Počet obyvatel: 0
Hlavní město: /
Nejvyšší bod: Olavtoppen 780 m.n.m
HDI: /
Zřízení: závislé území Norska
HDP: /
Náboženství: /


Krátce z historie
Ostrov objevil 1. ledna 1739 Francouzský mořeplavec Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier. Jako první na něj však vkročil o více než 70 let později kaptitán velrybářské lodi Benjamin Morrell. Norům patří ostrov díky výzkumné posádce Norvegia, která na Bouvetově ostrově zakotvila v roce 1927 na celý měsíc tudíž mohlo Norsko prohlásit ostrov za své teritorium. V roce 2012 vylezla na horu Olavtoppen čtveřice horolezců - Aaron Halstead, Will Allen a bratrská dvojice Bruno a Jason Rodiovi. Následujícího dne vylezl Aaron Halstead na vrchol s další pětici lidí - Sarto Blouina, Setha Shermana, Chakiba Bouayeda, Cindy Sampsonovou a Akose Hivekocicse.


Geografie a klima
Ostrov je vulkanického základu a z 93% je tvořen ledovcem. Jelikož neleží příliš daleko od Antarktidy panují na něm velice chladní podmínky a průměrná teplota se pohybuje okolo nuly.


Fauna a flóra
Kvůli tvrdým podmínkám může na ostrově růst pouze vegetace typu mechů nebo lišejníků.
Co se týče zvířat, největším počtem druhů na ostrově se můžou jako obvykle chlubit ptáci. Od buřnáčků, přes albatrosy až po tučnáky patagonské. Na ostrově také můžeme spatřit několik druhů lachatanů a tulenů například tuleně leopardího.

Pitcairnovy ostrovy

16. prosince 2016 v 12:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Na ostrově Pitcairn dodnes žijí potomci vzbouřenců z lodi Bounty.


Místo: Tichý oceán
Rozloha: 47 km2 (226. na světě)
Počet obyvatel: 48 (2014)
Hlavní město: Adamstown (považováno za nejmenší hlavní město na světě)
HDI: Není započítáván, kdyby byl tak by jim patřilo 169. místo (0,661)
Nejvyšší bod: Pawala Valley Ridge 349 m.n.m.
Zřízení: zámořské území Velké Británie
HDP: /
Náboženství:


Krátce z historie
Původními obyvateli ostrova byli Polynésané. Archeologové si myslí, že Polynésané žili na ostrovech Pitcairn a Henderson ještě v 16. století. Před tím než ostrov nalezli Evropané však vymizeli. Ostrovy Ducie a Henderson byly znovu objeveny buď to Portugalským mořeplavcem Pedrem F. de Queirósem v roce 1603 či v roce 1791 Britským kapitánem Edwardem Edwardsem.
Největší ostrov Pitcairn nalezl v roce 1767 kapitán Philip Carter. Ostrov je pojmenován po patnáctiletém Robertu Pitcairnovi, který prý ostrov spatřil jako první. V roce 1790 se na ostrově usadili vzbouřenci z lodi Bounty spolu s několika Tahitskými společníky. Většina vzbouřenců ovšem během let zemřela na ostrově kvůli alkoholismu nemocem nebo dokonce vraždám.
Ostrov je Britskou kolonií od roku 1838. V dalších letech žilo na Pitcairnových ostrovech tolik lidí, že 193 z nich muselo odplout na ostrov Norfolk. V roce 1937 se počet obyvatel zastavil na maximu 233 osob. Od té doby většina obyvatelstva emigrovala do zemí jako Nový Zéland.

(Ostrov Pitcairn)

Geografie a klima

zdaleka největším z Pitcairnových ostrovů je Henderson, ten je však kvůli vápencovým útesům těžko dostupný. Jediným obýváným místěm je tedy Pitcairnův ostrov. Na ostrovech vládne typické tropické počasí, na jaře a v létě vysoké teploty a sucho střída na podzim a v zimě chladnější teplota a častý déšť.

(Hlavní město Adamstown)

Fauna a flóra
Flóru zde zastupuje kromě jiného devět endemických druhů, které lze spatřit pouze na ostrovech Henderson a Pitcairn

Drtivé procento živočíchů na ostrovech představují ptáci. Je jich celá řada od mořských druhů přes bahňáky až po pozemní druhy. Nejvíce druhů (16) jch žije na ostrově Henderson včetně endemického chřastála Hendersonského. Na ostrově Oeno žije druhů dvanáct, v Ducii třináct a v Pitcairn šest. Na ostrově Pitcairn se vyskytuje také dříve běžný, nyní však už ohrožený druh - rákosník bělavý.
(Chřástal Hendersonský)

(Hendersonův ostrov)

Norfolk

2. prosince 2016 v 17:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Norfolk je jediným místem na němž roste jehličnan blahočet ztepilý, který je zobrazen také na Norfolcké státní vlajce.


Místo: Tichý oceán
Rozloha: 34,6 km2 (227. na světě)
Počet obyvatel: 2210 (2014)
Hlavní město: Kingston
HDI: Není započítáván, kdy by byl patřilo by mu 84. místo (0,805)
Nejvyšší bod: Mount Bates 319 m.n.m.
Zřízení: spadá pod Austrálii
HDP: /
Náboženství: 61% Křestanství, 23,5% žádné, 8,6% jiné, 6,6% nespecifikované


Krátce z historie
Norfolk byl poprvé osídlen Polynésany někdy mezi 13. a 14. stoletím. Prvním Evropanem, který ostrov spatřil byl James Cook roku 1774. Kapitán zpátky do evropy odvezl vzorky lna, konopí a jiných důležitých materiálů, které se tehdy hojně používaly. V roce 1778 zde byla založena osada pro trestance. Některým z trestanců se na Norfolku tak líbilo, že na něm zůstali i po skončení trestu. Za další čtyři roky žilo na ostrově už asi tisíc lidí, ale kvůli vysokým nákladům byla osada zrušena a v roce 1814 odešlo i poslední 200 lidí žijícíh na ostrově. Od roku 1901 je Norfolk externím teritoriem Austrálie. Během druhé světové války ležela v Norfolku klíčová letecká základna mezi Austrálií a Novým Zélandem. Od roku 1979 je Norfolk autonomní tudíž si obyvatelé volí vlastní vládu. Od 1.7. 2016 zde platí zákony Nového Jížního Walesu.


Geografie a klima
Norfolk se skládá ze dvou ostrovů. Norfolku a malého Philip Islandu, který leží o několik kilometrů jižněji. Povrch na ostrově Norfolk je převážně rovinatý a proto je vhodný pro farmářské využití. Průměrná roční teplota je kolem 21 stupňů celsia. Nejtepleji bývá v únoru průměrně skoro 25 a nejchladněji v červenci, kdy je průměrná teplota 18 stupňů. Největší osadou je Burnt Pine, přestože hlavním městem je Kingston. Kromě těchto dvou oblastí jsou zbylí obyvatelé roztroušeni po celém ostrově.


Fauna a flóra
V Norfolku roste 174 druhů rostlin z toho 51 je endemických. 18 z nich je navíc vzácných. Norfolkská ostrovní palma a Cyathea brownii jsou nejvyššími druhy stromových kapradin na světě.
Přestože je Norfolk malý izolovaný ostrov žijí na něm krom ptáků také dva druhy plazů z krkolomnými názvy a sice scink z ostrova Lorda Howea a gekon z jížního ostrova Lorda Howea. Savci na Norfolku nežijí pokud tedy nepočítáme zavlečené druhy jako jsou prasata, kozy, kočky či krysy. Mnoho druhů endemických ptáků bylo navíc vyhubeno při osidlování ostrova. Mezi těmito druhy byli například nestor úzkozubý nebo Norfolcká pozemní holubice. Stále však naštěstí můžeme na ostrovech spatřit několik těchto endemických druhů. Třeba kakariky norfolcký, střízlikovec norfolcký nebo kruhoočko tenkozobé.


Norfolk Island National Park
Tento Národní park zabírá území o rozloze 6,50 km2, což je zhruba 10% celého ostrova. Je rozložen na dvě části. První je okolo hory Pitt a druhá je oblast 4,6 kilometrů čtverečních Jížního Pacifického oceánu a 1,9 kilometrů čtverečních Philip Islandu k němuž patří i maličký Nepean Island. Jedná se o jediné místo na světě, kde lze spatřit kakarikyho norfolckého a kruhoočko tenkozobé.

Norfolcký NP