Listopad 2016

Dinosaurus roku 2016: Finále

18. listopadu 2016 v 19:00 | siamotyran |  Dinosaurus Roku
Opět po roce zde máme finále ankety o dinosaura roku. Do posledního kola se dostala tato čtveřice - Stegosaurus, Cryolophosaurus, Therizinosaurus a Dakotaraptor.
Tedy dva masožravci a dva býložravci.
Dvojice Cryolophosaurus a Therizinosaurus byla objevena v 20. století, kdežto Stegosaurus v 19. a Dakotaraptor v 21. Vyrovnané je to také z historického hlediska. Do finále se nedostal ani jeden zástupce Triasu. Juru stejně jako Křídu zastupují dva druhy.
Zajímavě rozdělené je to co se týče výskytu. Stegosaurus obýval Severní Ameriku a patrně také část Evropy podobně jako Dakotaraptor (který však žil pouze na Americkém kontinentu). Therizinosaurus zastupuje Asii a Cryolophosaurus sice malou ale rozrůstající se základnu Dinosaurů nalezených v Antarktidě.
Největším tvorem ve finále je Therizinosaurus, který mohl vážit až šest tun a být 12 metrů dlouhý. O něco málo menší byl Stegosaurus. Na opačném konci je Dakotaraptor s délkou kolem šesti metrů což ho řadilo k největším Dromaeosauridům vůbec.

Výsledky soutěže Dinosaurus roku 2016 budou stejně jako loni vyhlášeny 31. prosince.

Svatý Martin

11. listopadu 2016 v 11:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Po Tuvalu mělo přijít na řadu Macau. Jelikož ovšem v Macau kromě lidí, domácích mazlíčků a několika druhů ptáků nic jiného nevyskytuje rozhodl jsem se přejít rovnou k ostrovu Svatého Martina.


Místo: Karibik
Rozloha: 37 km2 (244. na světě)
Počet obyvatel: 33 609 (2011)
Hlavní město: Philipsburg
HDI: /
Nejvyšší bod: Pic Paradis 424 m.n.m.
Zřízení: pod správou Nizozemského království
HDP: 282 750 kč na rok (průměr)
Náboženství: 62% křestantví ?, 31% jiné, 7% žádné


Krátce z historie
Ostrov pojmenoval v roce 1493 Kryštof Kolumbus. Bylo totiž 11. listopadu den Svatého Martina. Nicméně sám Kolumbus na ostrov nikdy nevkročil. Narozdíl od něj o ostrov projevili zájem Francouzi a Holanďané. Francouzi chtěli kolonizovat ostrovy mezi Trinidadem a Tobagem a Bermudami, kdežto Nizozemci chtěli ostrov jako strategický bod mezi jejich koloniemi v Novém Amsterdamu (New York) a Brazílii. Během dalších staletí a následných válek patřil ostrov oběma státům nebo také Španělsku. Po zrušení otroctví začala ekonomika výrazně klesat. Obrat nastal až po 2. Světové Válce, kdy začali nejprve Holanďané v 50. letech a Francouzi o dvě desetiletí později využívat ostrov jako turistickou destinaci. Výrazně se také zvýšil počet obyvatel. Z původních 5000 na závratných 60 000. Současná populace na celém ostrově je okolo 75 000 obyvatel.

Geografie a klima
Ostrov Svatého Martina je rozdělen na Nizozemskou a Francouzskou část. Menší jížní polovina patří Holandsku ta o něco větší severní Francii. Ostrov leží v Karibiku, takže teploty na něm jsou po celý rok vysoké a střídají se obodbí sucha a deštů. Jednou za pár let zamíří na ostrov také hurikány. Posledním velkým hurikánem byl José a Lenny, který se ohnal kolem ostrova v roce 1999. Většina ostrova leží ve výšce 20 metrů nad mořem a tak nehrozí tak jako u jiných ostrovů, že bychom o něj mohli v příštích desetiletích přijít.
(Letiště Princess Julianna Airport leží hned vedle pláže a je jednou z turistických atrakcí Sint Maartenu)

Sint Maarten ZOO
Jížní část ostrova Svatého Martina sice nemá žádný Národní park, ale ZOO ano. V něm můžete spatřit kromě různých chovatelských zvířat také pekari, tamaríny, psy pralesní či ocelota.
(Obyvatelé ZOO)

Fauna a flóra
Co se týče celého ostrova Svatého Martina (tedy Francouzskou i Nizozemskou část) vyskytují se na něm především obojživelníci a plazi. Několik suchozemských a mořských druhů želv například želva uhlířská, karety, kožatky ...
Největší část života na ostrově (kromě lidí) však tvoří plazi. Můžeme zde spatřit gekony, anolisy, skinky, vzácného slepáka květinového nebo leguána zeleného. V okolním moři se to životem samozřejmě hemží mnohem více.