Září 2016

Nauru

30. září 2016 v 16:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Nauru je vskutku speciální a to tím, že se jedná o nejmenší ostrovní stát na světě.


Místo: Tichý oceán
Rozloha: 21 km2(239. na světě)
Počet obyvatel:10 084 (2011)
Hlavní město: úředně žádné, ale za hlavní město se považuje Yaren
HDI: /
Nejvyšší bod: Command Ridge 71 m.n.m.
Zřízení: Ostrovní stát, člen Britského Commonwealthu
HDP: 2500 dollarů (60 000 kč) ročně 135-141 na světě
Náboženství: 92% křestané, 8% neznámé


Krátce z historie
Ostrov Nauru byl poprvé osídlen Mikronésany a Polynésany před více než třemi tisící lety. Z Evropy na něj jako první narazil v roce 1798 Britský důstojník John Fearn a nazval jej Příjemný ostrov (Pleasant Isle). O devadesát let později byl obsazen Němci a patřil jim až do konce první Světové války. Nezávislým státem se stalo Nauru v roce 1968. Na začátku 20. století byly na ostrově nalezeny velká ložiska fosfátu. Na přelomu 60. a 70. let se díky tomu stalo Nauru jedním z nejbohatších států na světě v přepočtu na jednoho obyvatele. Fosfát ovšem došel a nechal za sebou silně zdevastový ostrov s extrémní zadlužeností.


Geografie a klima
Nauru je vlastně korálovým atolem nacházející se na špičce starého vulkánu. Kousek, přibližně kilometr od pobřeží už mořské dno klesá do hloubky přibližně kilometru. Těžbou fosfátu zemřelo 40% mořských tvorů vyskytujících se poblíž. Ostrov je poměrně pustý a ani pokusy o zalesnění se příliš nepovedly.

(Takto vypadá uzemí na kterém se dříve těžil fosfát)

Nauru se nachází kousek od rovníku a tak na něm panují vysoké teploty a sice 26° C až 35° C ve dne a 22° C až 34° C v noci.

Flóra a fauna
Ostrov je obýván asi 60 druhy rostlin a to asi na 2 km2 což je jen 10% z velikosti ostrova.

Naurský rákosník

Na Nauru už bohužel nežije většina původních zvířat. Na lodích zde byli dovlečeny Polynéské krysy, kočky, psi a prasata. Na ostrově žije několik druhů endemických ptáku třeba rakosník žijící pouze v Nauru. Některé místní druhy vymřeli nebo se stali extrémně vzácné právě kvůli těžbě fosfátu.

Svatý Bartoloměj

23. září 2016 v 12:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Svatý Bartoloměj je ostrov patřící k zamořskému společenství Francie od roku 2007. Předtím byl součástí departmentu Guadelope.


Všeobecné informacea geografie

Místo: Malé Antily Karibik
Rozloha: 25 km2
Počet obyvatel: 9035 (2014)
Hlavní město: Gustavia (2300 oby.)
HDI: /
Nejvyšší bod: Morne du Vitet 286 m.n.m.
Zřízení: zámořské společenství Francie
HDP: /
Náboženství: /


Krátce z historie
V době než Kryštof Kolumbus objevil v roce 1493 ostrov byl již pravděpodobně obývan karibským kmenem Taíny. Mezi lety 1784-1878 patřil po dohodě s Francií ostrov Švédsku. Švédsko ho následně prodalo Francii na zpět. Od roku 2010 je nejvzdálenějším regionem Evropské Unie.


Geografie a klima
Východní strana Svatého Bartoloměje bývá vlhčí než západní. Léto zde trvá od května do listopadu. Prosinec až duben je obdobím sucha. Průměrná teplota atakuje 25 stupňů Celsia a teplota ve dne vstoupá o dalších sedm stupňů výše.

Fauna a flóra
Protože terén na kopcích je poměrně vyprahlý vysyktuje se na něm pouze rostliny typu kaktusů. Stejně jako na jiných tropických ostrovech rostou i na Svatém Bartoloměji palmy a jiné tropické stromu například Delonix královská.

Většina živočíchů nachazející se u ostrova žije ve vodě. Jsou to delfíni, sviňuchy, velryby, mořské želvy jako kožatky či karety. Na souši žije především velké množství ptáků jako jsou fregatky, volavky, lednáčci, jestřábi a dokonce dva druhy kolibříků. Z jiných ostrovů se dostalo na ostrov Svatého Bartoloměje také několik druhů žab třeba rosnička kubánská.


Nature Réserve of Saint Berthélemy
Je přírodní rezervací Svatého Bartoloměje a pokrývá 1200 hektarů pobřeží. Na tomto teritoriu žijí jak vodní ( mořské houby, sasanky, ježovky, hvězdice, mořské želvy a více než 165 druhů ryb) tak suchozemští živočichové (kormoráni, rackové, rybáci a další).


Svatý Eustach

16. září 2016 v 12:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Svatý Eustach je nejmenším z Karibských ostrovů a patří do takzvaných SSS ostrovů (Saba, Svatý Martin a Svatý Eustach).


Všeobecné informace a geografie

Místo: Karibské ostrovy
Rozloha: 21 km2
Počet obyvatel: 4020 (2013)
Hlavní město: Oranjestad
HDI: /
Nejvyšší bod: Kráter Quill 602 m.n.m.
Zřízení: Spadá pod Nizozemské království
HDP: /
Náboženství: 73% křestanství, 19% jiné, 8% žádné


Krátce z historie
Ostrov poprvé zahlédl Kryštof Kolumbus v roce 1493 a o té doby byl ve vlastnictví mnoha států. Ostrov je pojmenován podle křestanského mučedníka žijícího v druhém století našeho letopočtu. Od roku 1678 spadá pod Nizozemské království a zpočátku byl důležitým ostrovem, protože se z něj do Evropy přivážel tabák a cukr. Narozdíl od většiny Holandských ostrovů v Karibiku se obyvatelé Svatého Eustychu rozhodli zůstat pod správou Holandska.

Geografie a klima

Sv. Eustach je pravděpodobně neaktivní vulkán. Na jihovýchodě ostrova se nachází kráter pojmenovaný Quill a je asi dva tisíce let starý.


STENAPA
Je organizace národních parků na Svatém Eustychu. Patří do ní Marine Park, Quill/Boven National Park a Miriam C. Schmidt Botanic Garden

Marine Park
Se nachází kolem ostrovů ve vodách do hloubky okolo 30 metrů. Vyskytují se zde mořské želvy, humři nebo mnoho druhů ryb.


Quill//Boven National Park
Tento národní park se skládá ze dvou oblastí. Spícího stratovulkánu Quill nachazejícího se na jihu ostrova. V druhé oblasti je pět kopců pojmenovaných Bergje, Boven (nejvyšší), Venus, Gilboa Hill a Signal Hill.


Miriam C. Schmidt Botanic Garden
Spadá pod STENAPA od roku 1998. Hlavní důraz je zde kladen na místní a lokální druhy.


Dinosaurus Roku 2016 3.kolo

2. září 2016 v 18:00 | siamotyran |  Dinosaurus Roku
Po necelých dvou měsících zde máme třetí kolo soutěže o dinosaura roku 2016. V druhém kole hlasovaní vypadla například trojice dravých obrů Spinosaurus, Carcharodontosaurus, Giganotosaurus nebo Diplodocus. Pro vaše favority můžete hlasovat do poloviny listopadu. A kdo se tedy dostal do třetího kola?


Stegosaurus


Ankylosaurus

Cryolophosaurus

Masiakasaurus

Therizinosaurus

Dakotaraptor