Srpen 2016

Kokosové ostrovy

12. srpna 2016 v 13:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Kokosové ostrovy skládající se ze 27 ostrovů a dvou atolů to mají blíže na Sumatru než k Austrálii ke které patří.


Všeobecené informace a geografie

Místo: Indický oceán
Rozloha: 14 km2
Počet obyvatel: 596
Hlavní město: /
HDI: /
Nejvyšší bod: bezejmené místo 5 metrů nad hladinou moře
Zřízení: spadá pod zřízení Austrálie
HDP: /
Náboženství: 80% islám, 20% jiná náboženství


Krátce z historie
Ostrov byl objeven v roce 1609 britským kapitánem Williamem Kneelingem po němž jsou ostrovy (v angličtině) pojmenovány. Ostrovy zůstaly neobydlené až do 19. století kdy je osídlila skotská rodina Clunies-Ross. V roce 1978 Austrálie odkoupila Kokosové ostrovy právě od této rodiny a od té doby patří správně pod Austrálii.


Geografie klima
Kokosovy ostrovy se skládají z 27 většinou malých ostrovů. Pouze dva z nich mají rozlohu větší než km2, Pual Luar má 1,04 km2 a největší Pulau Panjang 6,23 km2. Ostrovy jsou hustě posety kokosovými palmami a jinou vegetací. Ostrovy jednou za čas navštíví cyklóny.


Fauna
Na tropických ostrovech a ty Kokosové nejsou žádnou vyjímkou se vyskytuje mnoho druhů ptáků. Z těch suchozemských se na ostrovy dostal například Kur bankivský. Dále kolem ostrovu polétávají terejové, kormoráni nebo albatrosi.

Na ostrov byly zavlečeny myši a krysy. Ty se, ale vyskytují pouze jižních ostrůvcích. Dalšími zavlečenými savci byli králíci, muntžak sundský a sambar všichni ovšem na ostrovech vymřeli. Z mořských savců můžeme spatřit třeba dugonga, několik druhů delfínů, kulohlavce, keporkaka či vorvaně.

Na Kokosových ostrovech lze narazit také na plazy a obojživelníky. Všichni byli na ostrov zavlečeni lidmy. Můžeme tak narazit na tři druhy gekonů - panenského, domácího a čtyřprstého. Ve vodě pak můžeme spatřit několik druhů mořských hadů a želv.


Pulu Keeling National Park
Kokosové ostrovy mají také jeden Národní park. Vyskytují se na něm především ptáci a mořské želvy.


Saba

5. srpna 2016 v 14:00 | siamotyran |  Projekt Svět
Saba je nejmenším z 6 karibských ostrovů a spadá pod zřízení Holandska.


Všeobecné informace a geografie

Místo: Karibské moře
Rozloha:13 km2
Počet obyvatel: 1991
Hlavní město: The Bottom (462 obyvatel)
HDI:
Nejvyšší bod: Mount Scenery (vulkán) 887 m.n.m.
Zřízení: spadá pod Nizozemsko
HDP:
Náboženství: Drtivá většia křestané, menší skupinky hindů, muslimů či židů.Krátce z historie
Ostrov údajně viděl již Christopher Columbus, ale nezakotvil u něj. To se stalo až o dvě století později v roce 1632. O tři roky později se stal kolonií Francie, ale pouze na chvíli. za 375 let kdy je ostrov osídlen byl v rukou Francouzů 12 let, angličanů 18 let a v současné době patří Holandsku již 345 let.


Geografie a klima
Ostrov Saba leží na neaktivní sopce, která se strmě svažuje do moře. Vulkán Scenery je se svou výškou 887 metrů nad hladinou moře dokonce nejvyšším místem v celém Nizozemském království. K ostrovu patří také malý neobydlený ostrůvek Green Island. Jelikož se ostrov nachází v tropickém pásmu panují na ostrově vysoké teploty po většinu roku. Díky tomu se na ostrově nacházejí také menší tropické deštné lesy.Fauna a flóra
Na ostrově Saba se vyskytují zejména plazi a obojživelníci. Z želv například suchozemská želva uhlířská. V nedalekém moři se zase vyskytuje několik druhů karet nebo kožatka velká. Na ostrov byl dovlečen gekon domácí, který žije v lesích vedle příbuzného anglicky pojmenovaného jako gekon z ostrova Saba, který se ovšem vyskytuje i na vedlejších ostrovech Sint Eustatius nebo Svatý Kryštof a Nevis.
Největším tvorem na ostrově (kromě domácích zvířat) je pravděpodobně leguán zelený. Jeho stavy jsou ovšem velice nízké a není vůbec jisté, jestli se nějaký leguán na ostrově vůbec vyskytuje.

Leguán zelený