Leden 2015

Epocha Epizoda XXIX

31. ledna 2015 v 11:00 | siamotyran |  HRA
Posádka:55 vojáků,7 vědců,13 lékařů,2 piloti a 2 námořníci
Věci k použití:5 jeepu,10 motorek,8 člunů,3 malá letadla
Ulovené exempláře:Anomalocaris,Endoceras,Eurypteryus
18:25
Silur před 385 miliony let
Pátrání po Dunkleosteovi bylo zatím neúspěšné a tak se vydalo několik členů posádky na další ponor.Johny Fire se před ponorem vyptával na vybavení loďi.Po nějaké velké kleci na zachycení Devonského predátora.Bylo mu odpovězeno, že takovou klec nemají a že by zabralo několik dní jí postavit.Stevens proplouval kolem útesů, kde narazil mimo jiné na amonita.
To už byl ve vodě i Fire a Bakker.Společně se vydali směrem ke dnu.Stevens vyplouval směrem z útesu když potkal dalšího tvora jehož skupina se poprvé objevila právě v devonu.Jeden z prvních žraloků Stethacanthus.Tito žraloci dosahovali malého vzrůstu takže nepředstavovali pro člověka žádné nebezpečí.Stevens si sním alespon udělal pár fotek.Bakker s Firem prozkoumávali vody v blízkosti jednoho malého zalesněného ostrůvku.
(Kredit Deviantart Julio Lacerda)
Po chvíli se před nimi zjevil Eusthenoptheron.Byl však o dost větší než ten, kterého viděli dřív.Měl skoro dva metry, ale protože byli Fire a Bakker u sebe tak usoudil, že útok na ně nemá cenu a rychle odplaval.
Austin Stevens měl v ten den veliké štěstí na žraloky, když se mu podařilo narazit na mládě jiného, většího žraloka rodu Xenacanthus.Po relativně úspěšném ponoru se vrátil zpátky na palubu loďi.
Bakker a Fire se taky chystali zpátky, když v tom přejel oběma mráz po zádech.O pár sekund později kolem nich proplula obrovská , tlustá ryba.Samozřejmě se jednalo o Dunkleostea.Jeden z Japonských potápěčů fotkou zachytil jak kolem Firea a Bakkera Dunkleosteus těsně proplul.Všichni tři se urychleně vraceli zpátky na loď.Dunkleosteus se asi po 50 metrech otočil a vrhnul se za nimi.Všichni tři se dostali do bezpečí jen tak tak a srdce měli snad až v krku.

Haas
Posádka:5 vojáků a lékařů,3 vědci
Věci k použití:?1x motorka,1x člun
19:30
Svrchní Křída před 85 miliony lety
Po posledním průzkumném ponoru během, kterého Nigel Marven nic užitečného nenašel se jeho skupina vrátila zpátky na nejvyšší bod ostrova, kde rozložila tábor.Na tomhle ostrově toho už moc k vidění nebude, protože po vlně tsunami tu kromě několika suchozemských krokodýlů a ptakoještěrů neviděli žádného jiného živého tvora (dinosaura).

Tana indická

27. ledna 2015 v 20:00 | siamotyran |  Savci
Délka:S ocasem skoro 50 cm
Váha:Zhruba 150 gramů
Potrava:Hmyz,žížaly, také ovoce
Hrozby:Kácení pralesů, dravci
Skupina:Tany
Stav ochrany:Není ohrožena
Místo:Pralesy
Rozšíření:jižní Asie
Připomíná malou, štíhlou veverku.Na horní straně těla je žlutě a hnědě kropenatá a má výrazný krémově zbarvený lopatkový pás.Hlava je vyčnělá, čenich zašpičatělý, oči velké, uši osrstěné.Čile slídí ve dne na zemi nebo nízkých keřích i na stromech a sbírá malou potravu, hlavně žížaly, hymz, ale také ovoce.V noci spí ve skalních štěrbinách nebo ve stromové dutině.Tana indická žije mimo dobu páření pravděpodobně samotářsky a pokud je známo neobhajuje specifické teritorium, ale informace nejsou dostatečné.Samice pečuje o mláďata.První tany se na Zemi objevili již v polovině eocénu, tudíž před nějakými 45 miliony let.

Epocha epizoda XXVIII

24. ledna 2015 v 11:00 | siamotyran |  HRA
Posádka:55 vojáků,7 vědců,13 lékařů,2 piloti a 2 námořníci
Věci k použití:5 jeepu,10 motorek,8 člunů,3 malá letadla
Ulovené exempláře:Anomalocaris,Endoceras,Eurypteryus
15:30
Silur před 385 miliony let
Výprava zamířila od pobřežé do o něco hlubších vod, kde zakotvila.Jelikož hrozilo poměrně velké nebezpečí napadení Dunkleosteem museli se ve vodě pohybova po skupinkách.Stevens ukazoval v době přesunu snímky materspicise rodícího mláďata což všechny velmi zaujalo.Pár konstruktérů zatím sestavovalo klec ve tvaru koule aby se do ní nemohl agresivní placoderm dostat.Fire šel pod vodu spolu se Stevensem.Po celém moři se potulovalo množství Bothriolepisů.
Tento druh placoderma byl v tomto období velmi úspěšný.Pár už jich chytili také rybáři, kteří je chystali na večeři.Pak se kolem dvojice začala motat jiná za to o dost větši ryba - Eustenoptheron.Ta mohla dorůst délky až dva metry, tento jedinec však nejspíš nebyl dospělý, protože měřil něco málo přes metr.
Bakker se spároval s jedním z vojáků a také se vydal pátrat po králi devonských moří.První ryby na které narazil však byli značně menší.Cornovichthys byla malá sliznatka, která pro potápěče nepředstavovala nebezpečí.
(Kredit NTamura devianart.com)
Stevens a Fire zamířili ke dnu, kde obhlíželi útesy.Pod jedním z nich se schovávala malá za to moc pěkně zbarvená ryba.Krátce poté byli informování, že se na radaru něco objevilo a tak ať se raději vrátí na loď.Na konec se ukázalo že šlo o planý poplach.
(Gogosardinia deviantart.com)
Haas
Posádka:5 vojáků a lékařů,3 vědci
Věci k použití:?1x motorka,1x člun
15:00
Svrchní Křída před 85 miliony lety
Jelikož byla většina věcí v krabicích náchylná na vodu tak se po poradě rozhodlo, že se pokusí pomocí lana vytáhnout krabice ven.Nebylo to nic snadného, ale nakonec se jim povedlo vytáhnout první krabici ven.Bylo v ní mnoho dokumentů zápisků o cestě, náčrtů a podobně.S tou další to šlo ztuha, ale i ona se nakonec dostala na břeh.K vaší úlevě se kromě dalekohledů a jiných né tak podstatných věcí nacházeli v krabici také zbraně.Asi 30 kusů 10 Coltů1911, 6 Makarov, 2 Desert Eagle, 2 M4,3 Československé škorpiony, 3 Karabiny M1, a 4 brokovnice Winchester 1912.Na přežití docela slušné...

Bércoun zlatořitný

20. ledna 2015 v 20:00 | siamotyran |  Savci
Délka:Včetně ocasu přes 50 cm
Váha:Kolem 500 gramů
Potrava:Malí bezobratlí
Hrozby:Hadi,lidé(chytáni jako jídlo),divocí psi
Skupina:Bércouni(Afrosoricidi)
Stav ochrany:Ohrožený
Místo:Pralesy
Rozšíření:východní Afrika
Tento bércoun je velmi pestře zbarvený, má holé černé nohy,chodidla a uši, ocas řídce pokrytý srstí, která je z většiny černá s bílými špičkami chlupů, hlava a tělo jsou červenohnědé a na bederní části je skvrna zlaté barvy(odtud jeho jméno).Jeho potrava sestává z malých červů, hmyzu a stonožek.Je vůbec největším zástupcem skupiny malých savců lehce připomínající svým chobůtkem slony.Při ohrožení pleská ocasem na listy,aby tak varoval ostatní a pak odskáče, přicemž často drží nohy napjatě, aby demonstroval svou sílu.Kromě toho dokáže svým predátorům jako jsou třeba hadi unikat rychlostí až 25 kilometrů v hodině.Bércouni byli na vrcholu sil na začátku Miocénu před cca 25 miliony lety, první zástupci skupiny se však objevili již před 50 miliony let.V současné době existuje 15 druhů bércounů žijící pouze v Africe.

Epocha Epizoda XXVII

17. ledna 2015 v 11:00 | siamotyran |  HRA
Posádka:55 vojáků,7 vědců,13 lékařů,2 piloti a 2 námořníci
Věci k použití:5 jeepu,10 motorek,8 člunů,3 malá letadla
Ulovené exempláře:Anomalocaris,Endoceras,Eurypteryus
8:45
Silur před 385 miliony let
Po snídani, u které se živelně diskutovalo nad tím jak vlastně polapit dunkleostea a jak co možná nejméně ohrozit posádku, šli Stevens,Bakker a Fire prozkoumat tamní pobřežní vody.Johny Fire si hned u dna všiml malého placoderma asi rodu Pterichthyodes, jenž si hledal něco k snědku.
To Bakker zase narazil na velice neobvyklého amonita.Amoniti byli nová skupina, která vznikla na začátku Devonu a brzo patřila k nejrozšířenějším formám života v moři.Stevens prohledával mořský porost na dně a doufal, že uvidí něco zajímavého.To se mu také povedlo.
(Kredit Freeman Amonit.ru)
Ze spod jedné rostliny vyplavala malá ryba.Chvíli se rozhlížela zda jí nehrozí nějaké nebezpečí a poté začla rodit živá mláďata.Bylo to něco co do té doby nebylo vůbec k vidění všichni obratlí i bezobratlí se rodili z vajec.Tato ryba Materspiscis byla však nejspíše jednou z prvních ryb, která rodila živá mláďata.Stevens udělal několik pěkných snímků a pak se vydal zpět k loďi.
(Kredit Gogosardinia deviantart.com)
Fire dál prohledával písečné dno nedaleko útesů.Pak si všiml další ryby, vydal se za ní a rozhodl se ji vyfotit u jednoho z korálů.
Hned poté co zmáčkl spoušť se z mořského dna odlepila obrovská asi 3 metry dlouhá ryba, chňapla po rybě a zase zmizela.Fire usoudil, že s tak velkou rybou se dávat do křížku by nebyl nejchytřejší nápad a vrátil se na loď.Tam se sešel z Bakkerem,Stevensem a několika dalšími diskutovali na téme Dunkleosteus.Mezitím se plavili do hlubších vod, kde byla větší šance na setkání se s nejnebezpečnější rybou Devonských moří.


Haas
Posádka:5 vojáků a lékařů,3 vědci
Věci k použití:?1x jeep,1x motorka,1x člun,1x malé letadlo,1x loď?
13:30
Svrchní Křída před 85 miliony lety
Nigel se nasoukal do potápěčského vybavení a vydal se znova pátrat po užitečných věcech ležící na dně propasti.Na souš vytáhl několik lan, sítí na chytání ryb a krycí oblečení.To poslední cvo v loďi zůstalo byly dvě těžké krabice.V jedné byly různé dokumenty a zápisky a v druhé speciální vybavení jako dalekohledy,brýle s nimiž šlo lépe vidět v noci a další.. a také nějaké zbraně.Potíž byla v tom že tyto velké krabice byly na samém dně a každá z nich vážila aspon 200 kilogramů ..

Haplocanthosaurus

14. ledna 2015 v 20:00 | siamotyran |  Rok po roce
Píše se rok 1903, koná se první ročník Tour de France, narodil se slavný česklý paleontolog Josef Augusta, zemřel otec Adolfa Hitlera a byli pojmenováni dnosauři jako Ornitholestes,Telmatosaurus,Brachiosaurus a nebo Haplocanthosaurus.

Haplocanthosaurus "Ještěr s jedním ostnem" byl sauropodem žíjícím ve stéjné době na stejném území jako jeho větší příbuzní například Apatosaurus,Diplodocus nebo ve stejném roce pojemnovaný Brachiosaurus.Haplocanthosaurus byl opravdu malým sauropodem, když vezmeme v potaz že žili i dvakrát tak dlouzí příbuzní.Celkově mohl dorůst délky asi "jen" 15 metrů a vážil přibližně 12 tun, zhruba stejně jako jeho větší příbuzný Diplodocus.Původně byl řazen do skupiny cetiosauridae v roce 1999 byl však Josém Bonapartem ze skupiny vyřazen a byla mu přidělená zvláštní speciální skupina s názvem haplocanthosauridae.Původně byl pojmenován jako Haplocanthus pak, ale John Bell Hatcher zjistili, že se tak již jmenuje druh ryby musel sauropoda přejmenovat ddo podoby, kterou známe dnes.

Jméno:Haplocanthus
Druhy:H.priscus,delfsi
Délka:Zřídka přes 15 metrů
Výška:4-5 metrů
Váha:Přibližně 12 tun
Potrava:Rostliny
Místo:Severní Amerika(Colorado)
Období:Svrchní Jura stupeň Kimmeridgian před asi 155-152 miliony let
Popsal:John Bell Hatcher 1903

Letucha malajská

13. ledna 2015 v 20:00 | siamotyran |  Savci
Délka:S ocasem kolem 70cm
Váha:0,9-2 kilogramy
Potrava:Ovoce,listy,pupeny ..
Hrozby: Kácení lesů
Skupina:Letuchy
Stav ochrany:Není ohrožen
Místo:Pralesy, hory
Rozšíření:jihovýchodní Asie
Letuchy se v některých oblastech jejich areálu ještě vyskytují běžně, ale četnost se rychle snižuje v územích, kde se kácejí lesy a zavádí farmářství.Letucha má v poměru k velikosti těla malou hlavu, velké oči, malé zaokrouhlené uši a tupý čenich.Její krátká jemná srst je nahnědle šedá s rudým nebo šedým odstnínem na zádech a často se skvrnami světlejší barvy, takže napodobuje větve porostlé lišejníky : na spodní straně těla je světlejší.Je aktivní za soumraku a v noci pojídá měkké části rostlin k nimž plachtí třeba i 100 metrů např: květy, ovoce, pupeny, mladé listy a vyškrabuje šťávu hřebenovitými řezáky v dolní čelisti.Žije sama nebo v malých rozvolněných skupinách, obývá stromové dutiny nebo odpočívá v hustém listoví ve vrcholcích stromových korun.Po březosti trvající asi dva měsíce vrhne jedno mládě, které se pevně drží matky, když skáče a prolétává mezi stromy.Osamostatní se asi ve stáří šesti měsíců.

Epocha epizoda XXVI

10. ledna 2015 v 10:00 | siamotyran |  HRA
Posádka:55 vojáků,7 vědců,13 lékařů,2 piloti a 2 námořníci
Věci k použití:5 jeepu,10 motorek,8 člunů,3 malá letadla
Ulovené exempláře:Anomalocaris,Endoceras,Eurypteryus
Silur před 385 miliony let
Den 4
Moře bylo cítit již na dálku 20 kilometrů.Austin Stevens si našel v jedné z knih o prvohorních zvířatech, že velká ryba kterou potkal byl s největší pravděpodobností Laccognathus.To už byla posádka skoro na pobřeží.Už tehdy bylo jasné že v mělkém moři se Dunkleosteus vyskytovat nebude a tak budou muset čekat až se loď dostane do hlubších vod.Hned poté co se Fire,Stevens a Bakker dostali k moři převlékli se do neoprenů a šli prozkoumat zdejší lagunu.Poblíž souše se vyskytovalo mnoho v té době úspěšně se rozvíjejících placodermů.
Než si stačila trojice paleontologů namočit ploutve vyskočila na pláž asi metrová ryba a začala se pouštět do pancéřnatých ryb.Poté se rychle vrátila do vody a plavala rychle pryč.Asi Panderichthys poznamenal jeden z vědců.Bakker se pak vydal podél pobřeží prozkoumat jestli neobjeví něco zajímavého.Po zemi se potulovali pravěké mnohonožky, ale ty byli v Devonu již relativně běžné.
(Kredit:Dustdevil deviantart.com)
Z ničeho nic se z vody vytáhla asi dvou metrová ryba.Ta jednu mnohonožku chytila, ale pak se lekla Bakkera a tak se vrátila zpátky do moře.Bakker neváhal a pustil se za ní,Chvíli plaval za ní což se ji evidentně nelíbilo.Dokonce zaútočila na kameru.Bakker ji pak raději nechal být a vydal se za zbytkem týmu.Už se začalo stmívat a tak nemělo cenu riskovat potápění v nezmapovaných vodách.
(Kredit-csotonyi.com)


Haas
Posádka:5 vojáků a lékařů,3 vědci
Věci k použití:?1x jeep,1x motorka,1x člun,1x malé letadlo,1x loď?
12:55
Svrchní Křída před 85 miliony lety
Nigel Marven svolal celý tým kolem propasti.Musí se pokusit z ní vytáhnout co nejvíc věci, což bude docela problém jelikož veškeré potápěčské potřeby zůstali právě v loďi.Marven a jeden z vojáků se rozhodli že se potopí do zhruba 15 metrů hluboké propasti.Přinášelo to nějaká rizika, ale ty se rozhodli podstoupit.Postupně vytahovali na břeh konzervy s jídlem, několik kufrů s nářadím, rybářské potřeby, pár nefunkčních zbraní a jednu potápěčskou výstroj.Nigel pátral i po Dinylisii ta však nebyla k nalezení.

Tadarida rezavá

8. ledna 2015 v 20:00 | siamotyran |  Savci
Délka:s ocasem 15 cm
Váha:30-40 gramů
Potrava:Hmyz
Hrozby: /
Skupina:Letouni
Stav ochrany:Běžný druh
Místo:Pralesy,stepi,mořská pobřezí,lidská obydlí
Rozšíření:Mexiko až střed Jížní Ameriky,Trinidad a Tobago
Tadaridy jsou netopýři prostřední velikosti a mají krátkou, měkkou srst.Tento druh často má své stanoviště v budovách a živí se hmyzem přilákaným pouličními světly.Za soumraku je aktivnější než většina netopýrů a také bývá často v úkrytu uprostřed noci, stejně jako ve dne.Do lícních toreb si ukládá ohromné množství hmyzu, který rozžvýká a spolyká, až když se navrátí do svého úkrytu.

Stegoceras

7. ledna 2015 v 20:00 | siamotyran |  Rok po roce
V roce 1895 vykopal Harry Seeleye několik nových druhů plazů z období Triasu, v následujícím roce byla zase popsána obří mořská želva Archelon.Na dinosaury to bylo, ale suché období.Po zbytek 19. století už žádné významné objevy nepřibyli až do roku 1902.V tomto roce byli aktivní hlavně Frederic Lucas - Dacentrurus,Hoplitosaurus(Poalcanthus?),Henry Osborn - Didanodon(nomen dubium) a Lawrence Lambe - Stereocephalus,Stegoceras.A právě o tlustolebém dinosaurovi ze svrchní Křídy si dnes povíme něco víc.

Stegoceras "rohatá střecha" byl malým tlustolebým dinosaurem, který žil na území Severní Ameriky před přibližně 75 miliony lety.Stegoceras byl středně velkým zástupcem skupiny, měřil dva metry na délu a váha se pohybovala mezi 10 a 40 kilogramy.Jeho poměrně velký mozek byl uzavřen v 7,5 centimetru tlusté lebce.Zuby byly malé a zaoblené s vroubkovanými okraji.Stegoceras měl velmi dlouhý zrak a mohl vidět binokulárně, tudíž i do zadu.Všechny jeho fosílie byly nalezeny Belly River Group v Kanadě většinou v souvrství známém jak Dinosaur Park.Mezi první a druhou světovou válkou se dokonce vědci domnívali, že díky podobným zůbům jsou Stegoceras a Troodon tím samým dinosaurem.Podobně jak to u starších rodů dinosaurů bývá i k Stegocerasovi přibyli neplatné druhy tlustolebých dinosaurů jako Colepiocephale nebo Hanssuesia.Tlustolebí dinosauři jako Stegoceras jsou populární pro své souboje připomínající ty dnešní pižmonů.Tato teorie byla před 18 lety zpochybněna (1997 Carpenter).V roce 2011 se však právě díky Stegocerasovi podařilo dojít k závěru, že tlustolebí dinosauři předváděli souboje podobně jako dnešní pižmoni, měli však mnohem lépe chráněný mozek a museli být jistě postrachem mnoha menších teropodů.
Jméno:Stegoceras
Druhy:S.validum,novomexcanum
Délka:Kolem 2 metrů
Výška:Možná přes 2 metry
Váha:10-50 kg
Potrava:Rostliny
Místo:Severní Amerika(Kanada)
Období:Svrchní Křída stupeň Campanian před asi 77-73 miliony let
Popsal:Lawrence Lambe 1902