Říjen 2014

Epocha epizoda XVI

31. října 2014 v 21:00 | siamotyran |  HRA
Posádka:55 vojáků,7 vědců,13 lékařů,2 piloti a 2 námořníci
Věci k použití:5 jeepu,10 motorek,8 člunů,3 malá letadla
16:30
Ordovik před 470 miliony lety

Austin Stevens prožíval nezáviděnihodnou situaci - střet s obřím dravým hlavonožcem.Stevens se začal nenápadně posouvat k postranímu šelfu u kterého zahlédl ideální místo k úniku před Camerocerasem.
V tu chvíli začal Johny Fire plánovat s ostatními členy posádky záchranou misi.Měli na ní jen nějaké dvě hodiny poté se musí urychleně dostat z tohoto období aby neriskovali střet s meteoritem.George Bakker na nic nečekal a ihned se rozhodl Stevense hledat.
Stevens zrovna plaval skrz korál, ale Camerocerasovi se podařilo pomocí jednoho ze svých ramen mu zachytit nohu.Naštěstí se mu ze spárů dravce podařilo dostat.
Fire již byl hotov s plánem, jenže najednou se slehla zem i po Bakkerovi.Ten se v tu chvíli nacházel asi 100 metrů od Austina.Stevens se konečně dostal z korálu a zahlédl potápěře.Začal mu docházet kyslík.Cameroceras byl od něj asi 50 metrů.
Johny Fire si vzal člun a tři vojáky a začal projíždět vody s přáním najít oba živé a zdravé.
George Bakker si všiml Stevense a plaval za ním.Ten mu pak naznačil že mu dochází kyslík a rychle se vydali směrem vzhůru.Cameroceras jim byl v patách.Zhruba v tu dobu si jeden z vojáků všiml dvou siluet připomínajích člověka.
Bakker společně s Austinem se blížil k hladině, Austin už polykal vodu, Cameroceras byl necelých 10 metů od nich.Fire rychle nahodil tyč s udicí a s pomocí ostatních na člunu se podařilo dostat oba na souš.Cameroceras se nechtěl vzdát a jeho ohromné ramena se vynořila z vody.Bylo to jako v nějakých děsivých kresbách ze 17. století.Pak zaznělo několik výstřelů a hlavonože z hladiny zmizel.
Austin Stevens byl chvíli v bezvědomí, ale před tím než se dostali se člunem zpátky na loď zase nabral vědomí.
Následovala pochvala od vůdce " Dobrá práce, ikdyž mohlo to být dřív" .Poté oznámil že další zastávkou bude období Silur před 425 miliony lety a hlavním úkolem bude chytit pár prehistorických škorpionů.
Stačila jedna hodina a čas se přesunul o 45 milionů let dále..

Haas
Posádka:5 vojáků a lékařů,3 vědci
Věci k použití:1x jeep,1x motorka,1x člun,1x malé letadlo,1x loď
15:00
Svrchní Křída před 85 miliony lety

Nigel Marven hodil kus klacku po pravěkém krokodýlovi.Ten začal plavat kolem jeho stromu.Smích na rtech Nigelovi zamrzl ve chvíli, kdy se strom začal kácet.Nigel začal plavat směrem k místu, kde si myslel, že je jeden z vojáků a v patách mu byl asi 3 metrový krokodýl.Krokodýl byl samozřejmě rychlejší a zakousl se Marvenovi do nohy a začal ho stahovat pod hladinu.Voják neváhal ani chvíli a po plazu vystřelil.Trefil ho tak přesně, že predátor hned klesal ke dnu.Poté vytáhl Nigela na břeh.Marven měl pokousané pravé chodilo, ale nebylo to nic vážného.Voják se pak udivoval že mu zbran fungovala, přes to že, byla pár minut pod vodou a že by se měli podívat po nějaké pevnině..

Srstín krysí

30. října 2014 v 14:00 | siamotyran |  Savci
Délka:S ocasem až 75cm
Váha:0,5-2 kg
Potrava:Hmyz, vodní zvířectvo
Nepřátelé:Lidé (odlesňování)
Skupina:Hmyzožravci
Stav ochrany:Není ohrožen
Místo:Pralesy
Rozšíření: jihovýchodní Asie
Vyznačuje své teritorium pachovými značkami stejně jako jiní srstíni: pach připomíná hnijící cibuli.Srstín krysí připomíná kombinaci ježka a malého prasátka, má hrubou, ježatou, černě a šedobíle pruhovanou srst s hrotitými pesíky, ocas dlouhý, šupinatý, skoro holý.Je samotář, ve dne odpočívá v doupěti nebo v nějaké štěrbině, v noci hledá potravu - malé živočichy např. hmyz, také plave ve vodě a loví tam ryby a jinou vodní zvířenu.Vzácně lze objevit také albínské jedince.V USA se srstíni chovají běžně jako domácí mazlíčci.V Borneu se zase srstíni maso mění za jiné potraviny nebo peníze.Srstín krysí se dožívá v průměru 5 let.

Nodosaurus

29. října 2014 v 19:00 | siamotyran |  Rok po roce
V následujícíh létech (1886-88) bylo nalezeno několik nových druhů dinosaurů.Většina z nich jsou ale nomen dubia anebo jsou známy pouze z pár kostí.Rok 1889 byl na nálezy dinosaurů veleúspěšný.Vedle Triaského Coelophysise (Cope) a "třírohé tváře" Triceratopse (Marsh) byl nalezen také těžce stavěný Nodosaurus.
Nodosaurus "ostnatý ještěr" byl tězce stavěný býložravec žijící v polovině Křídy.Tenhle nodosaurid (byla po něm pojmenována skupina obrněných dinosaurů bez kyje na ocasu) měřil od 4 do 6 metrů a vážil asi tunu .Podobně jako ostatní zástupci čeledi byl vyzbrojen pancířem, který ho chránil před masožravými dinosaury.Těžké tělo nesly čtyři krátké nohy s pěti palci.Jeho stravou byli pravděpodobně měkké rostliny, protože tuhé nedokázal strávit.Někdy také polykal k lepšímu trávení gastrolity.

Jméno:Nodosaurus
Druhy:N.Textilis
Délka:4-6 metrů
Výška:Do 2 metrů
Váha:1 tuna
Potrava:Měkké druhy rostlin
Místo:Severní Amerika
Období:Pozdní Křída stupěn Cenoman před asi 100-97 miliony lety
Popsal:O.C.Marsh 1889

Possum medosavý

28. října 2014 v 13:00 | siamotyran |  Savci
Délka:20 cm
Váha:7-16 gramů
Potrava:Pyl
Nepřátelé:
Stav ochrany:Neohrožený
Místo:Lesy
Rozšíření: jihozápadní Austrálie
Patří k nejmenším possumům.Toto drobné, velmi pohyblivé noční zvířatko má dlouhý zašpičatělý čenich s mnoha dlouhými hmatovými chlupy a dlouhý chápavý ocas, prsty mají měkké polštářkovité konce a malé ostré drápky, aby se mohlo zachytávat na kůře i velmi hladkých listech.Jazykem dlouhým 2,5 centimetru, vybaveným na konce štětinkami, sbírá pyl i nektar z květů a seškrábává ho pak silně redukovaným chrupem (má jen horní špičáky a dolní řezáky).Žije v malých skupinách.Dožívají se průměrně jednoho až dvou let.

Epocha Epizoda XV

25. října 2014 v 12:00 | siamotyran |  HRA
Posádka:55 vojáků,7 vědců,13 lékařů,2 piloti a 2 námořníci
Věci k použití:5 jeepu,10 motorek,8 člunů,3 malá letadla
15:00
Ordovik před 470 miliony lety

Johny Fire si všiml neobyčejného úkazu a sice, že se většina tvorů podezřele stáhla k úzkým štěrbinám korálových útesů.Johny Fire okamžitě pomocí vysílačky informoval o tom čeho si právě všiml.George Bakker okamžitě zaběhl pro několik pomocníků, kteří mu pomohli na dva čluny naskládat velké sítě.Austin Stevens zprávu, bohužel nedostal.Byl už totiž v oceánu, kde znovu pátral.Z ničeho nic mu proběhl mráz po zádech.Otočil se, ale nic kromě rozehlé modře neviděl.Otočil se zpátky k útesu a málem ho trefil infarkt.Asi čtyři metry před ním byl veliký hlavnožec - nejspíš Cameroceras.Bylo to veliké zvíře, mohlo měřit snad pět metrů.
Cameroceras se pak na chvíli zastavil.Zatímco byl Stevens ještě stále omráčen jeho velikostí začal se Cameroceras pomalu otáčet směrem kk němu a Nevypadal, že by zrovna ustupoval...
George Bakker dorazil na místo k určení, kde už čekal Johny Fire.Spolu s několika vojáky naházel do vody několik síťí a doufali v úlovek.Po asi 15 minutách seskočili do vody Fire, Bakker a čtyři vojáci aby mohli.K radosti všech byli v síti tři značně vzrostlí jedinci Endocerase.Fire šel na hladini zbylím vojákům na člunu říci, že mají sítě pomalu tahat nahoru.Ze začátku to šlo dobře.O chvíli později se podařilo jednomu Endocerasovi se z pasti dostat.A poté dalšímu a nakonec i tomu třetímu.Vypadalo to zle.Skupina se pak rychle pomocí gestikulace domluvla, že jednoho endocerase obklíčí.Museli to, ale udělat rychle Endocerasové se dávali na úprk.Jednoho se jim podařilo odříznout a také chytit.Voják, který byl přímo před chapadli na to, ale nepříjemně doplatil.Endoceras hp chytil svými chapadly a nepříjemně pokousal.Po boji se nicméně podařilo dostat Endocerase na člun.A rychle na loď aby se hlavonožec na vzduchu neudusil.Poté už se mohl začít slavit úspěch.Nikdo však nemohl najít Stevense..

Haas
Posádka:5 vojáků a lékařů,3 vědci
Věci k použití:1x jeep,1x motorka,1x člun,1x malé letadlo,1x loď
14:42
Svrchní Křída před 85 miliony lety

Pár vteřin poté co se Nigel Marven dostal na jeden ze stromů, který tsunami vydržel kolem proplul asi čtyřmetrový krokodýl.Začal vyhlížet lidi z vašeho týmu.Díky dalekohledu si všiml jednoho z vojáků sedícího na kameni, který sotva trčel nad vodou.Docela riskantní.Byl od něho vzdálen asi 300 metrů.Zakřičet na něj nechtěl, obával se , že by přilákal dravce..

Klokan horský

23. října 2014 v 19:00 | siamotyran |  Savci
Délka:S ocasem téměř 2,5 metru
Váha:14-50 kg
Potrava:Tráva, rostliny
Nepřátelé:Lidé(automobily),dingové
Stav ochrany:Celkové populace neohrožená (druh žijící na Barrow Islandu je téměř ohrožený)
Místo:Lesy,deštné lesy,pouště,stepi
Rozšíření:Austrálie
Také se mu říká wallaroo nebo euro.Žije v nejrůznějším prostředí, ale zejména na skalnatých výchoozech a útesech, na hromadě balvanů a kolem nich.Skrývá se tam ve dne, za velkého horka a sucha, a pozdě odpoledne se pase na trávě, ostřicích a dalších rostlinách.Klokan horský připomíná jiné hnědé menší klokany (zvané wallaby), ale je nápadný tím, jak drží končetiny: lopatky vysune nahoru, lokty přiblíží k sobě a zvedne zápěstí.Klokan horský je stejně tak jako klokan parma chován v Pražské ZOO.

Klokan Parma

21. října 2014 v 20:00 | siamotyran |  Savci

Délka:S ocasem více než metr
Váha:3,5-6 kg
Potrava:Tráva,mnoho druhů rostlin
Nepřátelé:Lišky,dingové, divoké kočky
Stav ochrany:Téměř ohrožený
Místo:Lesy
Rozšíření:východní Austrálie
Význačnými znaky jsou černý pruh v rudohnědé nebo šedohnědé srsti, táhnoucí se po páteři od krku doprostřed zad, a bílý proužek na spodní čelisti od špičky na tváře.Klokan parma žije samotářsky, je plachý a velmi dobře maskovaný v husté vegetaci.Pase se v noci na travách a okusuje výhonky širokého spektra rostlin.V minulém století byl na většině Austrálie považován za vyhubeného, ale v roce 1967 byl znovu objeven.V přírodě se dožvá asi 10 let.Tohoto klokana můžete vidět také v Olomoucké, Déčinské či Pražské ZOO.

Epocha Epizoda XIV

18. října 2014 v 12:00 | siamotyran |  HRA
Posádka:55 vojáků,7 vědců,13 lékařů,2 piloti a 2 námořníci
Věci k použití:5 jeepu,10 motorek,8 člunů,3 malá letadla
13:30
Ordovik před 470 miliony lety

Je těsně po obědě.Johny Fire se rozhodl že nachytá pár hlavonožců.I dnes je velmi pěkné počasí jen kdyby se dalo dobře dýchat..Fire patrá po vhodných bezobratlích, díky kterým by měl z této expedice alespon nějaký úspěch.Ordovickým mořem toho plave mnohem více než v Kambriu, kromě prvních obrněných ryb také medůzy.Ale od nich si dává radši odstoup,

George Bakker se šel také potápět, ale najít tak velkého tvora jako byl Camerocaras se zdálo být takřka nemožné.Po čase si všiml velmi neobvyklého mořského tvora.Chvíli ho pozoroval než zaplul do skrýše v korálovém atolu.Poté se vrátil zpět na loď.Měl tušení o jakého tvora se mohlo jednat a jeho tušení se také potvrdilo."S největší pravděpodobností to byl nějaký druh conodonta".Conodont byl podivný rod obratlovce který žil od Ordoviku až do konce Triasu.
Austin Stevens si dával polední přestávku a čekal na odpověď týkající se meteoritu.Dostala se mu odpověď jakou už tušil."Je to ten meteorit".Austin Stevens pak potkal Bakkera a sdělil mu, že je to skutečně ten meteorit, který viděl a že na zachycení obřího hlavnožce mají posledních 6 hodin.
Johny Fire si před vynořením všiml dosti neobvyklé věci.Všichni živočichové se jakoby začali schovávat.Zvláštní..


Haas
Posádka:5 vojáků a lékařů,3 vědci
Věci k použití:1x jeep,1x motorka,1x člun,1x malé letadlo,1x loď
14:15
Svrchní Křída před 85 miliony lety
Všichni se dali ná útek.Ten jim, ale nebyl moc platný a zachvíli je obři vlna dostihla a smetla.Tsunami je samo o sobě velmi nebezpečné a tak velké těžké stromy kolem kterých se Marvenova posádka pohybovala toto nebezpečí ještě zvětšovala.Po asi 10 minutách se voda uklidnila.Po suché zemi ani památka.Co bylo však ještě horší pod vodou byli žraloci, krokodýli, dravé ryby, mosasauři a další predátoři, kteří by člověka spolkli jako malinu.

Klokan velký

16. října 2014 v 19:00 | siamotyran |  Savci
Základní informace
Délka:S ocasem až 2,5 metru
Výška:1,3 metru
Váha:15-55kg
Potrava:Tráva,listnaté keře..
Nepřátelé:Lidé(přesto každým rokem populace vzrůstá)
Stav ochrany:Málo dotčený
Místo:Lesy,stepi
Rozšíření:jižní Austrálie
Klokan velký nebo také západní je jedním z největších a nejhojnějších druhů.Má silnou hrubou srst barvy světlohnědé až čokoládově hnědé, hruď a břicho jsou světlejší.Při pomalém pohybu běží houpavě plavnými skoky jako zajíc, používá přitom vvšechny čtyři končetiny a ocas jako oporu, ale ve vysoké rychlosti skáče jen pod zadních nohou.Samci jsou až dvakrát větší než samice a mohou jedním skokem překonat vzdálenost deset metrů.Tito klokani se pasou zejména v noci, živí se hlavně trávou, ale okusují také listnaté keře a nízké stromky.Žijí ve stabilních skupinách až patnácti zvířat.Dominantní samec je obvykle jediný, který se ve skupině paří se samicemi.Březost trvá 30-31 dní.Ve volné přírodě se dožívá věku až 20 let.

Žralok hedvábný

13. října 2014 v 16:00 | siamotyran |  Žraloci
Tento velký, štíhlý žralok dostal své jméno podle hladkého, jakoby hedvábného povrchu kůže.Vrchni část těla má šedou až téměř černou, zatímco spodek je bělavý.Na hřbetě má úzký hřeben, druhá hřbetní ploutev je mnohem menší než první a její zadní okraj je protažený v nápadný cíp.Prsní ploutve jsou úzké a dlouhé, rypec je dokonale okrouhlý, dlouhý, zuby v horní čelisti mají téměř trojúhelníkovitý tvar, jsou pilovité a značně velké.Zuby dolní čelisti mají naproti tomu jeden vysoký, úzký hrot, který je jen řídce ozubený.Žralok hedvábný je značně rozšířen ve všech tropických vodách i v teplých vodách mírného pásma po celém světě.Přestože plave v mořích několik desítek milionů žraloků hedvábných a je tak jedním z nejběžnějších žraloků vůbec, jejich počty rychle klesají.
Příležitostně bývá spatřen i v blízkosti pobřeží, ale jinak je mnohem hojnější na volném moři, zvláště okolo pevnin.Jako převážně pelagický druh se zdržuje v hloubkách od 18 do 500 metrů.Je známý tím, že vytváří hejna, rozdělená podle věku a pohlaví - mladí se zdržují poměrně blízko břehů, zatímco hejna dospělých se drží od břehů raději dále.Potápěči se sním příliš často nesetkávají.I když není zaznamenáno příliš mnoho jeho útoků na lidi, je třeba se k němu chovat s respektem.Žralok hedvábný je velmi rychlý plavec a dokáže vyvinout také značné zrychlení.Jeho jídelníček tvoří nejrůznější druhy ryb, jako jsou makrely, tuňáci, parmice, ale také pelagičtí krabi, olihně a jiní bezobratlí živočichové.Samice pohlavně dospívají, když dosáhnou délky okolo 2,3 metru.Rodí obvykle 6-14 mláďat v jednom vrhu.Mláďata jsou při narození dlouhá 75-80 cm.Žralok hedvábný patří mezi druhy, které jsou loveny pro komerční účely, zejména pro ploutve, maso a játra.

Jméno:Česky-Žralok hedvábný
Anglicky-Silky Shark
Latinsky-Carcharhinus falciformis
Areál rozšíření:Po celém světě
Délka:3-3,5 metru
Váha:Až 350 kilogramů
Riziko při setkání:Může být nebezpečný
Potrava:Ryby, bezobratlí
Početnost populace:Téměř ohrožený
Popsal:Müller a Henle, 1839