Duben 2014

Mantellisaurus

30. dubna 2014 v 17:00 | siamotyran |  Rok po roce
Mantellisaurus je rod hadrosauřího dinosaura, který byl sice popsán teprve před 7 lety, ale jeho první zkameněliny byly objeveny už v roce 1850.Za oněch 164 let už dostal řadu jmen.Nejprve byl považován za Iguanodona o 30 let později ho přejmenovali na Vectisaura a o dalších pár let později jako Sphenospondylus.Před 90 lety ho opět přejmenovaly na Iguanodona.Mantellisaurus žil ve stejné době a na stejném místě jako jeho slavnější příbuzný Iguanodon, ikdyž se zdá že byl příbuznější Africkému Ouranosaurovi.Údaje o velikosti se na jednotlivých internetových stránkách dost mění na Anglické wikipediii se uvadí, že Mantellisaurus byl drobnější Hadrosaurid s váhou necelé tuny, kdežto na jíné stránce se uvadí délka 9 metrů a váha 3 tuny, což by ho řadilo k větším hadrosaurům.Přední končetini byly o dost kratší než ty zadní, takže se předpokládá, že většinu času chodil po dvou.
Jméno:Mantellisaurus
Druhy:M.atherfieldensis
Délka:6-9 metrů?
Výška:2,5-3 metry?
Váha:750 kg-3 tuny?
Období:Spodní křída před 125 miliony let
Místo:Anglie
Popsal:Cornuel 1850 jako Heterosaurus
Gregory Paul v roce 2007 jako Mantellisaurus

Rok po roce

30. dubna 2014 v 10:00 | siamotyran |  Rok po roce
Jelikož na tomto blogu již dlouhou dobu nebyl žádný článek o nějakém dinosaurovi což je rozhodně chyba, protože právě proto tento blog vzniknul rozhodl jsem se založit tuto rubriku.Nazval jsem ji rok po roce a budu postupovat od roku 1850 a vždycky z onoho roku si vyberu jednoho dinosaura o kterém napíšu.Doufám že se mi povede pravidelně přidávat články na toto téma.

Dino Game 25.4

25. dubna 2014 v 18:00 | siamotyran |  HRA
Haas Den 3 17:25
Ty,4 lekáři,2 vědci, a 1 námořník jste s jedním jeepem, motorku a člunem dorazily do období Křídy před asi 85 miliony lety.Zbytek posádky odplouvá na loďi před bouří na nejblizší břeh, ale hurikán je nedaleko od nich tak zní poslední zprávy ze speciálně upravené vysílačky, která umožnuje komunikovat jak lidem na loďi tak tobě.
A)Postavit základnu
B)Sledovat situaci na loďi
C)Vydat se na expedici
D)Vlastní odpověď

Deinonych 3 22:25
Zatímco je Spinosaurus zchoulený ve své kleci, tak Carcharodontosaurus se sní snaží dostat.Po jedné veliké vlně se loď nahnula na bok stejně jako klec Carcharodontosaura a ta se nakonec rozpadla...Carcharodontosaurus začal nahánět posádku na palubě přičemž se mu povedlo upadnou tak neštastně že loď dostal opět nabok a ta začala nabírat vodu..
A)Nafouknout nafukovací člun a hodit ho do vody
B)Jít se schovat do podpalubí
C)Skočit do vody
D)Vlastní odpověď

Oceánpravěků Den 4 22:45
Skočil jsi i s člunem do vody a pomohl jsi dalšíma dvěma lidem z vody, víc se jich už na člun, ale nevleze.. v dálce vidíš potápějící se loď a Ambuloceta, který v tom zmatku ulovil Lepticidium...
A)Plavat pryč od loďi
B)Vrátit se k loďi
C)Vyskočit ze člunu
D)Vlastní odpověď

Kryptoraptor
Den 4 21:50
Po téměř hodině intenzivní plavby ses dostal ktomu světlu jelikož byl hodně silné nebylo poznat k čemu ses to doplavil.Pak si uviděl lano tak ses z posledních sil vyšplhal až na horu a pak si upadnul do bezvědomí..poté ses probudil v malé místnosti s postelí, stolem,židlí a zrcadlem..
A)Vyjít z místnosti
B)Prohledat místnost
C)Odpočinout si
D)Vlastní odpověď

Dinosaurss
Rychle si prohledal místnost, protože toho moc k nalezení nebylo.Byl tu jen stůl,židle,postel a rozbité zrcadlo..pak si zaslechl "Máme tu dalšího,, .Přemýšlíš co se asi stalo s ostatními lidmi, kteří se stebou plavili na loďi.
A)Vyjít ven z místnosti
B)Jít si lehnout
C)Poslouchat, zda neuslyšíš něco nového
D)Vlastní odpověď

Vakoveverka větší

24. dubna 2014 v 16:00 | siamotyran |  Savci
Základní informace
Délka:kolem 50cm
Váha:200-300 gramů
Potrava:Malí tvorové,míza,pyl..
Nepřátelé:Psi,kočky,sovy a jiní predátoři
Stav ochrany:Nizší riziko ohrožení
Místo:Lesy
Rozšíření:východní Austrálie
Vakoveverka větší známá také jako vakoverka velká nebo cukrová má osrstěnou kožní blánu na bocích těla fungující jako padák.Dlouhý, huňatý ocas porostlý měkkou srstí má funkci kormidla, když vakoveverka přelétává padákovým letem trasy dlouhé až 50 metrů ze stromu na strom.Žije v malých skupinkách, kde je jeden starý samec, jedna až tři samice a jejich mláďata z posledního vrhu.Živí se hmyzem a jinými malými živočichy, ale i mízou, pylem a semeny.Mláďata zůstávají ve vaku až tři měsíce a odstavena jsou ve staří čtyř měsíců.Vakoveverka větší se dožívá věku 4-6 let.

Ottova Encyklopedie Dinosauři

23. dubna 2014 v 14:00 | siamotyran |  Mé knihy o dinosaurech
Knihu Ottova Encyklopedie Dinosauři jsem si koupil před cca 6-7 lety. Ta vyšla pod názvem Dinosaurs v roce 2000 a do češtiny byla přeložena o dva roky později. Na knize mě zaujala její nízká cena 99 korun a tak jsem se rozhodl jí koupit. Očekával jsem dost věděckých čí písemných chyb, ale opak byl pravdou. Na prvních stranách jsou kromě obsahu také jako v mnoha jiných knihách informace o tom, kdo to vlastně dinosauři jsou, jak asi vypadali a do jakých skupin se dělí. Zde se objevuje první faktická chyba, která úvadí že Trias byl v době před 250 až 208 miliony let a Jura pak trvala do doby před 144 miliony lety. V době vydání knihy se, ale právě takto domnívali vědci, že to tak bylo, takže to není nijak závažná chyba. Dále již kniha popisovala různé druhy Theropodů Staurikosaurem počínaje, přes Dilophosaury, Ceratosaury, Tyranosaury a Velociraptory konče. Dinosaurus je vždy kresleně zobrazen vůči člověku, muži či ženě nebo u měnších druhů psu, kočce nebo ruce. Nad ním je zobrazena časová osa během, které asi žil. Vedle daného dinosaura jsou pak údaje o jménu, původu, velikosti, potravě apod. Poté co si dočtete popisky všech dinosaurů pokračuje kniha s informacemi jak dinosauři žili, jak fungovvalo jejich svalstvo nebo mozek a ve své době asi, jako jedna z prvních knih informovala o možnosti, že ptačí dinosauři mohli být opeření. Následuje pár dalších zajimavých informací o životě dinosaurů a na závěr podrobný rejstřík. Celkově tedy jestli někde na tuhle knihu narazíte tak rozhodně doporučím koupit za relativně málo pěnez se toho dozvíte docela dost
Počet stran-192


Máčka Kalifornská

21. dubna 2014 v 13:00 | siamotyran |  Žraloci
Máčku kalifornskou nelze zaměnit s žádným jiným žralokem.Má široce zaokrouhlený rypec a malé hřbetní ploutve, které jsou umístěny na zadní části těla, pokrytého velkými, ostrými plakoidními šupinami.Základní barva hřbetu přechazí od žlutavé po hnědou a zdobobí jej vzor sestavený z tmavě hnědých skvrn a poněkud světlejších sedel.Také na břiše jsou tmavé tečky a skvrny, takže celkové zbarvení vytvoří skvělou kamufláž pro žraloka , který traví většinu života na dně.Má širokou tlamu, působící usměvavým dojmem, plnou drobných, ostrých zoubků výborně se hodících pro chytání rybek, které bezstarostně zabloudí do její blízkosti.Také potápěči máčku kalifornskou, vzhledem k jejímu skvělému krycímu zbarvení, často přehlédnou.Mohou se s ní setkat od hloubky okolo 10 metrů do více než 60 metrů, pokud budou pečlivě prohlížet dutiny, mělké štěrbiny a úkryty mezi kameny poblíž porostů řas.Není nijak nebezpečná, pokud jí nedráždíme a nedotýkáme se jí.Pokud se máčka kalifornská cítí ohrožena, začne polykat vodu a nadýmá tělo jako balón, dokud se pevně nezaklesne v úkrytu a není tak v bezpěčí před případným útočníkem.Samice máčky kalifornské klade velká, zelenavě jantarová vaječná pouzdra, které upevnuje mezi chaluhy.Po 7-10 měsících, v závislosti na teplotě vody, se z nich líhnou mláďata dlouhá okolo 15 centimetrů.Lihnoucí se mláďata používají k proříznutí vaječného pouzdra prodloužené plakoidní šupiny.
Jméno:Česky-Máčka kalifornská
Anglicky-Swellshark
Latinsky-Cephaloscylium ventriosum
Areál rozšíření:Pacifik
Délka:Okolo 1 metru
Váha:
Riziko při setkání:Není nebezpečná
Početnost populace:Není vzácná
Potrava:Malé ryby
Popsal:Garman 1880

Dino Game 18.4

18. dubna 2014 v 23:00 | siamotyran |  HRA
Haas Den 2 17:00
Před 3 hodinami si ze zbytkem týmu odplul z ostrova, ale máš nepřijemný pocit že bouři neutečete...
A)Schovat se do podpalubí
B)Jít se podívat za Arsinotheriem a Moeritherii
C)Nachystat nafukovací čluny a vesty
D)Vlastní odpověď

Deinonych
Den 21:59
Vypluli jste, ale bouře vás dostihla...po ostrově kde zůstal Ouranosaurus není ani památky...navíc máte na loďi dva velké predátory
A)Nachystat nafukovací člun
B)Schovat se do loďi
C)Jít dát pozor na Spinosaura/Carcharodontosaura
D)Vlastní odpověď

Oceánpravěků Den 4 22:25
Běžel si pro nafukovací čluny, ale většina popadala do moře a zbyl tak jen jeden navíc se loď potápí...
A)Skočit s člunem do vody
B)Skočit do vody
C)Jít hledat lepticidium nebo ambuloceta
D)Vlastní odpověď

Kryptoraptor
Den 4 21:00
Zatímco ses plavil na kusu něčeho z loďi si najednou uviděl světélko
A)Plavat za světlem
B)Plavit se dál
C)Vrátit se k troskám loďi
D)Vlastní odpověď

Dinosaurss
Doplaval jsi k světlu což byla vlastně nějaká obrovská loď chytl jses za provaz.....Pak si asi spadl do bězvědomí, každopádně se vzbudil v nějaké malé místnosti..
A)Vyjít z místnosti
B)Ještě se prospat
C)Podívat se po místnosti
D)Vlastní odpověď

Projekt Afrika Lesotho

13. dubna 2014 v 12:00 | siamotyran |  Projekt Afrika
Všeobecné informace a geografie
Rozloha:30 355 km²(41.na světě)
Počet obyvatel:2 067 000 (145.na světě)
Hlavní město:Maseru(227 800 obyvatel)
Oficiální jazyky:Sesotho,Angličtina,Zulu,Xhosa
Zřízení:Konstituční monarchie
HDI:158. na světě
HDP na jednoho obyvatele:1372 dollarů ročně
Náboženství:80% křesťané,20% domorodé náboženství
Místo:Jížní Afrika
Průměrná délka života:

Klima
Lesotho je jedinou zemí na světě, jejíž celé území leží výše než 1000 m nad mořem. Nejnižší bod má nadmořskou výšku 1400 m, což je nejvíce na světě. Na východě a jihu země se zvedají Dračí hory s nejvyšším vrcholem Lesotha, který je zároveň nejvyšším vrcholem jižníAfriky. Jeho jméno je Thabana Ntlenyana, měří 3 482 m n. m.Na severu státu se rozkládá pásmo Maloti, v němž se nachází pramen nejdelší lesothské řeky Orange. V této zemi je mnoho jezer, která slouží jako zásobárna vody.Díky hornatému povrchu s říčními údolími se někdy Lesothu přezdívá "Africké Švýcarsko".
Lesotho má vlhké subtropické podnebí, které je ovlivněno nadmořskou výškou území státu. Zima zde začíná v květnu a končí v říjnu. V tomto období jsou dny teplé, ale když zapadne slunce, teplota začíná klesat až pod bod mrazu. Na západě území převládá suché podnebí typické pro vysokohorské oblasti. Směrem od východu na západ ubývá množství srážek, ročně jich průměrně spadne 560 - 1 000 mm. V červenci se průměrná teplota pohybuje v rozmezí 5 - 8 °C, v lednu v rozmezí 17 - 20 °C.

Divočina
V Lesothu žije mnoho druhů savců a plazů, které může znát ze severnějších oblastní jako Buvolové nebo paviáni.
Savci:Damani,pavián čakma,dikobrazové,levharti,lvi,karakalovové apod. zebry,pakoně...
Plazi:Zmije,ještěrky..
Ptáci:Kormoráni,potápky,volavky,čápi,plamenáci,jestřábi atd.

Národní Parky

Sehlabathebe National Park

Nachází se na jihovýchodě Lesotha v území známém jako Maloti Mountains.Park je pozoruhodný jak svou biologickou rozmanitostí tak také kulturním dědictvím.Národní Park byl založen 8.května 1969 tři roky po osamostatnění Lesotha.Má rozlohu téměř 70 km čtverečních a nachází se v průměrné výšce 2400 metrů nad mořem.V Sehlabathebe máte možnost vidět mnoho známých zvířat ale také zvířat které jinde již tak běžné nejsou.Ts'ehlanyane National Park
Je druhým(a posledním) a největším Národním Parkem v Lesothu.Park tvoří na 5600 hektarů drsné divočiny, včetně několika původních lesů a jiných vzácných rostlin.Nadmořská výška parku kolísá od 1940 metrů po 3112 metrů nad mořem.Ná uzemí Ts'ehlanyane žije mnoho zajimavých tvorů od orlosupa bradatého,čápa černého přes šakali,karakali nebo servali až po různé druhy antilop,paviánů nebo zmijí.

Dino Game 11.4

11. dubna 2014 v 17:00 | siamotyran |  HRA

Haas den 2 9:30
Moc pěkný pohled, viděl jsi jak Bernissartia loví na mělčině a posléze bojuje o potravu s malým ptakoještěrem, poté co ptakoještěr ukradl krokodýlovi kořist, se vydává Bernissartia do hlubších vod....na ostrově fouká silní vítr a padají obrovské kroupy, moeritheriím se to vůbec nelíbí..
A)Budeš následovat Bernissartia
B)Půjdeš do údolí
C)Vrátíš se na ostrov
D)Vlastní odpověď

Deinonych
Den 3 20:00
Máte sbaleno,mladý Spinosaurus už je na loďi zato Carcharodontosaurus ještě ne, není nic snadného dostat na loď 5 tunového spícího dravce, po Ouranosaurovi zatím ani stopa..huríkán se rychle blíží
A)Jít na loď
B)Pomáhat s přemisťovaním Carcharodontosaura
C)Jít se podívat po Ouranosaurovi
D)Vlastní odpověď

Oceánpravěků Den 4 22:00
Znenadání přišla obrovská vlna a doslova přetrhla loď vejpůl, ta se teď potápí...
A)Běžet pro nafukovací člun
B)Běžet si pro nafukovací vestu
C)Skočit do vody
D)Vlastní odpověď

Kryptoraptor
Den 4 20:30
Zatím co si dával pozor na vyděšeného Torvosaura přišla znenadání gigantická vlna, která obratil loď naruby, otevřel jsi oči a viděl si mnoho lidí kteří jsou buďto mrtví nebo se pokouší dostat na hladinu, poté si vyplaval na hladinu...
A)Jít zkontrolovat čásťi loďi , které jsou nad vodou
B)Hledat Torovosaura
C)Vylézt na plavající kus něčeho..
D)Vlastní odpověď

Dinosaurss
Den 3 23:45
Klec s Nanotyrannem je příliš těžká ale podařilo se vám ji alespon odtlačit, bohužel pak už jste ji viděli pouze jak padá do hlubin oceánu, pár lidí se vám ale povedlo zachránit, jen co vypluli na hladinu začali sváma házet vlny a úplně vás rozdělili ve všem to zmatku navíc vidíš jak některé členy posádky stahují dlouhoploutví žraloci pod hladinu...pak najednou uvidíš světlo...
A)Plavat za světlem
B)Plavat k troskám lodi
C)Pomoct topícím se členům posádky
D)Vlastní odpověď

Dino Game 4:4

4. dubna 2014 v 22:00 | siamotyran |  HRA


Haas De 2 8:00
Hledání ještěrek bylo sice neúspěšné, zato si ale narazil na Bernissartia maličkého krokodýla který se zrovna krmil ulovenou rybou...na ostrově se kromě silného deště také začíná zvedat vítr..
A)Sledovat Bernissartia
B)Hledat dál ještěrky
C)Jít do údolí
D)Vlastní odpověď

Deinonych
Den 3 17:30
Odchycení Spinosaura není nic lehkého, nakonec se ti to ale podařilo.Jen co se ti to povedlo přišel ti někdo říct že k ostrovu blíží obrovská bouře a je třeba vyklidit ostrov...Ouranosaurus navíc utekl někde do pralesa..
A)Pomáhat s balením
B)Jít najít Ouranosaura
C)Jít se schovat do stanu
D)Vlastní odpověď

Oceánpravěků
Den 4 20:15
Asi před 15 minutami jste úspěšně odpluli ale huríkán je rychlejší než loď a hrozí že vás dožene..
A)Jít se schovat do vnitřku lodě
B)Jít zkontrolovat zvířata
C)Pomáhat lidem na palubě
D)Vlastní odpověď

Kryptoraptor
Den 4 19:55
Bouře už bohužel dohnala vaši loď a háže sní ze strany na stranu..
A)jít se schovat do podpalubí
B)Být radši na palubě
C)Zkontroluješ Torvosaura
D)Vlastní odpověď

Dinosaurss
Den 3 23:00
Doplaval si s dalšími pár lidmi kteří byli na palubě k místu kde zůstali uvěznění ostatní, zdá se že se většina již utopila navíc Nanotyrannus má vodu téměř po hlavu a aby toho nebylo málo tak se zdá, že se blíží dlouhoploutví žraloci..
A)Vylézt na nějakou část lodi která pluje na hladině
B)Dál pomáhat zbylím lidem, kteří jsou pod vodou dostat se ven
C)Plavat dál od loďě
D)Vlastní odpověď