Květen 2013

Projekt Afrika-Alžírsko

31. května 2013 v 20:00 | siamotyran |  Projekt Afrika
Všeobecní informace a geografie
Rozloha
Počet obyvatel:37 900 000
Hlavní město:Alžír-1,5 milionu obyvatel
Oficiální jazyk:Hlavní arabština,jiné-Francouzština
Zřízení:Republika
HDI:93. na světě
HDP:7 477 dollarů ročně
Náboženství:Islám přes 99%
Místo:Severovýchod Afriky
Klima:Na jihu země se rozkládá poušť Sahara s pohořím Ahaggar a Tassili, které dosahuje výšek až 3000 m n. m. Na severu dominují dva paralelně od východu na západ probíhající horské hřebeny Atlasu, oddělující pobřeží Středozemního moře odSahary. Mezi Velkým Atlasem a Malým Atlasem ve výšce 700-1200 m n. m. se rozprostírá plošina šotů se slanými jezery. Na 80 % Alžírska se nenachází žádná vegetace, pouze oblast Kabylie východně od Alžíru je pokryta souvislým lesním porostem. Sahara zabírá přibližně tři čtvrtiny rozlohy státu. Střídají se pouště písečné, kamenné a štěrkové.
V pobřežní oblasti vládne středomořské podnebí, pro oblast Atlasu je typické kontinentální klima s horkými léty a studenými zimami. Suché a horké pouštní počasí s vysokými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí vládne na jihu země.
Nejvýše položené místo je Tahat (2 908 m n. m.), nejníže položené je Chott Merlhir (- 40 m n. m.)
Největší řekou je Šelif.
Divočina:V Alžírsku stejně jako v jiných afrických zemích se vyskytuje mnoho pro nás exotických zvířat zde vyjmenuju jen pár od každé skupiny.
Savci:Levhart,jelen,gazela,lasice kolčava nebo fenek
Plazi a objživelníci:Kobra egyptská,želva bahenní,,ropucha obecná.
Ptáci:Potápka roháč,plamenák,čáp bílý
Mořští tvorové:Kosatka dravá,žralok bílý,kladivoun velký,žralok mako

Národní parky
Belezma NP:Založen roku 1984 rozkládá se na ploše 262,5 km čtverečních.V parku se vyskytuje 309 druhů zvířat ztoho 59 chráněných
Chréa NP:Byl založen v roce 1985 a jedná se o jeden z nejmenších alžírských národních parků.Park se nachází v blízkosti hornaté oblasti.Poblíž je jedno z mála míst v alžírsku kde je možné lyžovat na přírodním sněhu.
Djurdjura NP:Založen roku 1983.Na ploše 83 kilometrů čtverečních se rozkládají lesy,jeskyně a dokonce i rokliny.
Gouraya NP:Založen roku 1984.V parku se nachází 660 metrů vysoká hora gouraya po které dostal NP své jméno,Poblíž hory jsou pláže které tvoří plavecký cíl pro mnoho alžíranů.Ze známých zvířat se tam vyskytují například šakali nebo makakové.
Tassili n'Ajjer:Založen roku 1982.V tomto NP se můžete podívat na skalní umění pravěkých lidí staré asi 9-10 tisíc let.Od roku 1933 bylo zjištěni více než 15 tisíc rytin na zdech.Díky vyšší nadmořské výšce je v tomto národním parku více vegetace než v blízkém okolí kde se rozkládá poušť.
Další NP
El Kala NP
Theniet El Had
Tlemcen NP

Coryphodon

22. května 2013 v 18:00 | siamotyran |  Fauna Eocénu
Coryphodon "špičatý zub" patřil do čeleďi pantodonta což byli velcí placentální tvorové žijící během eocénu a oligocénu.Ve své době patřil mezi největší tvory na zemi.Byl přes dva metry dlouhý a více než jeden metr vysoký.Živil se rúznými druhy rostlin a květin a během zimního období přežíval díky jehličí,listům nebo i plísním.Coryphodon měl velmi silné krční svaly a krátké kly které sloužiily k vytrhávání rostlin.
Jelikož to byl velký zavalitý živočich nebyl schopný rychlejšího pohybu.Žil podobným stylem života jako hroch a polovinu dne trávil ve vodách,močálech nebo bažinách.Fosílie tohoto savce byly nalezeny na ostrově Ellesmere nedaleko Grónska.V té době se tam prostíraly veliké lesy s obrovskýmy stromy a klima tam bylo omnoho přívětivější než dnes.Přesto už tento velký savec žil v dobách kdy byla během zimy úplná tma a naopak.Jednou s kuriozit kterou se Coryphodon pyšní je jeden z nejmenších mozků které kdy nějaký savec k poměru ke svému tělu měl.

Jméno:Coryphodon
Druhy:C.eoceanus,dabuensis,lobatus,oweni,proterus,ryani
Délka:Až 2,3 metru
Výška:Až 1,3 metru
Váha:Až půl tuny
Místo:Severní Amerika
Období:Eocén před 59-51 miliony lety
Potrava:Rostliny a květy,jehličí ...
Objevil a popsal:Owen 1845

Scaphognathus

10. května 2013 v 18:00 | siamotyran |  Ptakoještěři
Scaphognathus "Vanová čelist" byl ptakoještěr žíjící na ůzemí dnešního Německa během svrchní jury.Patřil k menším pterosaurům když rozpětí křídel pravděpodobně nepřesáhlo metr.
Potravou tohoto ptakoještěra byl nejspíš hmyz.Je znám zatím s pouze dvou nalezených exemplářů.Byl vcelku podobný příbuznému rhamphorhynchovi,měl ovšem jiný tvar hlavy,počet zubů a další.V minulosti byl zaměňovál také s rodem Rhamphorhynchus a Pterodactylus.Ve své době mohl kroužit nad hlavami ještěrů jako compsognathus,barosaurus nebo europasaurus.

Jméno:Scaphognathus
Druhy:S.crassirostis
Rozpětí křídel:Max. 1 metr
Období:Svrchní Jura před 155-150 miliony lety
Místo:Solnhofen Německo
Objeven a popsán:Goldfuss v roce 1931 jako pterodaktylus od roku 1861 jako Scaphognathus

Liškoun obecný

3. května 2013 v 19:00 | siamotyran |  Žraloci
Liškoun obecný známý také jako žralok liščí nebo žralok mlatec,je jedním ze tří druhů čeleďi liškounovitých.Tento velký,pelagický druh žraloka je na první pohled rozpoznatelný podle mimořádně dlouhé ocasní ploutve.Má kratší kuželovitý rypec, velké oči umístěné na hlavě značné vpředu a robustní,vřetenovité tělo.První hřbetní ploutev je mnohem delší než druhá.Široké prsní ploutve dovolují liškounovi dosahovat při plavání značné rychlosti a umožnují tomuto vynikajícímu plavci dokonce vyskakovat nad hladinu.Čelisti liškouna jsou relativně malé,opatřené pozurohodně vykonnými,ostrými zuby.které mu dovolují bezpečně uchopit hladké hlavonožce nebo ryby.Liškou používá svůj dlouhý ocas k pleskání o vodní hladinu,čímž shání kořist do hustého hejna,kde se mu pak snáze loví,přičemž mu ocas slouží také jako jako účinný kyj k omračování kořisti.
Liškouna obecného je možné rozpoznat od jeho příbuzných podle umístění první hřbetní ploutve,která má přední okraj přesně nad zadním okrajem ploutví prsních.Prsní ploutve jsou zahnuté a mají ostré špičky.Tělo liškouna obecného je na vrchní straně temně modrošedé,spodina je bělavá a od vrchní části je oddělena ostrou,zubatou linií.Po stranách čelisti mají výrazně labiální rýhy.Liškou obecný je značně rozšířen jak v tropických vodách tak i ve vodách mirného pásma.Obvykle jej lze pozorovat,jak plave na mořské hladině vv pobřežních vodách,ale je možné jej zastihnout i v hloubkách okolo 350 metrů.Nejlépe jej lze pozorovat při šnorchlování nebo ze člunu na otevřeném moři.Ikdyž se vůči lidem neprojevuje agresivně,je to přece jen velký žralok a je nutné se k němu chovat s respektem.Zejména je dobré držet se z dosahu jeho mohutného ocasu.Samice pohlavně dospívají při dosažené délky okolo 3 metrů.Rodí obvykle 4-6 mláďat,dlouhých asi 1,5 metru.Liškoun obecný je předmětem intenzivního lovu pro ploutve a maso,takže jeho populace v mnoha pobřežních vodách povážlivě klesají.

Jméno:Česky-Liškoun obecný
Latinsky-Alopias vulpinus
Anglicky-thintail thresher
Areál rozšíření:Západní a východní Atlantik,centrální Pacifik
Délka:5-6 metrů
Váha:max 500kg
Potrava:Hlavonožci a ryby
Riziko při setkání:Není agresivní ale může být nebezpečný
Početnost populace:Kvůli nadměrnému lovu dosti vážný
Popsal:Bonnaterre 1788