Říjen 2012

Pistosaurus

30. října 2012 v 17:00 | siamotyran |  Mořští ještěři
Pistosaurus "tekutý ještěr" byl mořský plaz blízce přibuzný nothosaurům.Jeho tři metry dlouhé tělo velmi připomínalo nothosaury žijící ve stejné době.Páteř pistosaura byla ztuhlá a připomínala plesiosauří páteř,což znamená že k plavání používal ploutve se kterýmy jakoby pádloval.Hlava taktéž připomínala plesiosaura,ale měl více ostrých zubů které používal k lovu ryb.Jeho fosílie byly nalezeny v Německu a také Francii a žil během středního triasu.Ikdyž asi není pistosaurus předkem plesiosaurů je velice pravděpodobné že byl s touto skupinou úzce spjat.Je take možné že tento plaz je středním článkem mezi nothosaury a na začátku jury se objevující plesiosaury a pliosaury.

Jméno:Pistosaurus
Druhy:P.Grandaevus,Longaevus
Délka:3 metry
Váha:Okolo 200 kilogramů
Období:Střední trias 245-228 miliony let
Potrava:Ryby
Prostředí:Mělká moře
Objevil a popsal:Meyer 1839

Projekt Afrika-Angola

24. října 2012 v 20:00 | siamotyran
Všeobecné Informace a geografie
Rozloha:1 246 700 km² (22. na světě)
Počet Obyvatel:17 024 000 59. na světě
Hlavní město:Luanda(2 022 000 obyvatel)
Oficialní jazyk:Portugalština,Banturské jazyky
Zřízení:Republika
HDI:143. na světě
HDP:5144 dollarů(91. na světě)
Náboženství:Křesťanství 89%,Animismus 11%
Místo:Středozápad Afriky
Průměrná délka života:muži 43 let , ženy 47 let
Klima:Většina území Angoly je pokryta rozsáhlou vnitrozemskou plošinou o výšce kolem 1500 m n. m. Jenom uprostřed země se zdvihá nejvyšší plošina Bié, které se místně říká Planalto, s masívem Morro Môco (2620 m n. m.). Směrem k pobřeží tato plošina klesá do úzkého pásu nížin. Na severozápadě země zasahuje rozsáhlejší nížina přes ústí řeky Kongo až k přístavu Cabinda. Podnebí na jihu Angoly a podél pobřeží je suché a tropické. Od listopadu do dubna na severu panuje období dešťů. Poměry: Angolský stát je velmi úzká pobřežní nížina, která přechází v náhorní plošiny.
Podnebí Angoly je tropické. Klima pobřežních oblastí ochlazuje studený Benguelský proud, zřejmě největší studený proud na světě. Tento proud upravuje počasí v zemi na velice přijatelné pro Evropany.

Divočina:V Angole žije mnoho typických zvířat pro Afriku například:
Savci:Buvol Africký,černý nosorožec,impala,hroch,levhart,lev,hyena skvrnitá,žirafa,prase bradavičnaté a mnoho dalších....
Plazi:mnoho druhů ještěrek a želv
Ptáci:983 druhů!

Národní Parky
Bicauri National Park
Od roku:1964
Velikost:790 km²
Cameia National Park
Nachází se ve vyšce 1100 metrů nad mořem.Velkou část parku tvoří zatopené roviny,které jsou součastí povodí řeky Zambezi.Kromě zatopených rovin jsou součastí parku i mangorovové lesy.Park byl založen již v roce 1938 ale až od roku 1957 byl vyhlášen Národním Parkem.Bohužel občanská válka park zdecimovala.Park trpí také nedostatkem personálu a zdrojů pro zlepšení stavu parku.
Cangandala NP
Tento park byl založen v roce 1970 hlavně kvůi ochraně Antilopy obrovské
Iona National Park
Před občanskou válkou byl tento park nazýván "zvířecí ráj" pro velké množství velké zvěře žijící vtomto parku.Bohužel jako na mnoha ostatních i na tomto parku si vzalo pytlačení a občanská válka svou daň.

Quiçama National Park

Jediný fungující park v Angole.Leží 70 kilometrů od hlavní města Luandy.NP byl vyhlášen roku 1957.Stejně jako v jiných Angolských Národních Parcích i zde se dříve vyskytovalo velké množství zvěře,bohužel během 25 leté občanské války a také díky pytláctví počet tvorů rapidně poklesl.V roce 2001 Kissame Foundation(Anglický název Quicama NP je z portugalštiny)skupinka Angolčanů a jihoafričanů zahájily operaci "Noemova Archa" ve které přepravují slony ze sousední Botswany a JAR.Tato akce byla svého typu největší na světě.
Longa-Mavinga National Park
Luenge NP
Luiana NP
Mucosso NP
Mupa NP

Anketa

21. října 2012 v 16:00 | siamotyran |  Novinky
Megantereonem se na nějaký ten čas rozloučíme s Pleistocénskou (mega)faunou.Místo ní ovšem můžete v anketě hlasovat o jaké fauně třetihorního období budu psát.

Megantereon

19. října 2012 v 19:00 | siamotyran |  Pleistocenská megafauna
Megantereon "obří bestie" byla šavlozubá kočka žijící během pliocénu a pleistocénu v Africe, Eurásii a Severní Americe.Nejstarší zkameněliny této šavlozubé kočky se datují ke konci pliocénu před pěti miliony let v severní americe,poté se asi po jednom a půl milionu let dostal i do afriky a po dalším milionu let do Asie.Megantereon vypadal pravděpodobně jako dnešní jaguár ale byl tězší.Měl velké krční svaly ktéré dravci umožnovaly zavírat čelisti strašlivou silou.Váha megantereona byl různá od 70 kilogramů na začátku pleistocénu v Africe po 160 kilogramů v Evropě v tu též dobu.
Potravou tohoto velkého masožravce byly sudokopytníci , nebo mláďata nosorožců a slonů.Přestože měl megantereon podobně hrozivé čelisti jako smilodon neměl v nich takovou sílu a nemohl zabít jiné zvíře na jedno kousnutí , pravděpodobně se zakousl do zvířete a pak čekal až kořist vykrvácí.Je možné že v průběhu evoluce z megantereona vyvinula nejslavnější šavlozubá kočka Smilodon.Poslední megantereoni vymřeli pravděpodobně v Asii před 500 tisíci let.

Jméno:Megantereon
Druhy:12 druhů
Délka:1,2 metru(pravděpdobně bez ocasu)
Výška:Okolo 80 cm v kohoutku
Váha:60-160 kilogramů
Období:Konec pliocénu až konec pleistocénu 5(možná až 7 )-500 tisíc let
Místo:Afrika,Asie,Evropa,Severní Amerika
Potrava:Mláďata nosorožců,slonů-sudokopytníci
Důvod vymření:Ztráta prostředí,evoluce?,lídé?
popsal:Croizet,Jobbert 1828

Dorygnathus

12. října 2012 v 19:00 | siamotyran |  Ptakoještěři
Dorygnathus "ostrá čelist" byl pterosaurem žijícím v Evropě na začátku jury.Měl dlouhou lebku se 44 velkými zakřivenými tesáky.Jehu způsob života se podobal některým dnešním ptakům žijící převážnou část svého života nad hladinou moře.Tento ptakoještěr ze rodiny rhamphorynchosauridů rostl velmi rychle a někteří jedinci mohli dosáhnout rozpětí křídel až 1,7 metru což byl v té době pozoruhodný výkon.Dorygnathus nebyl jediným druhem v té době v téže oblasti, jiným byl campylognathoides který byl ovšem mnohem vzácnější.Je možné že z ptakoještěrů jako byl Dorygnathus v průběhu milionů let vznikly pterosauři jako byl rhamporhynchus.
Jméno:Dorygnathus
Druhy:D.Banthesis
Rozpětí křídel:1,5 metru-max 1,7 metru
Potrava:Asi ryby a obojživelníci
Nepřátele:Dinosauři,mořští dravci
Popsal:Wagner 1860

Sanjuansaurus

10. října 2012 v 18:00 | siamotyran |  Triaští Dinosauři
Sanjuansaurus "ještěr z provincie San Juan" byl herrerasauridním dinosaurem který žil na samém počátku vlády dinosaurů.Z dinosaura bylo nalezena větší část páteře, fragmentů kostí končetin, pánve a spodní čelisti.Sanjuanasaurus patři mezi nedávno nalezené dinosaury a byl popsán Alcoberem a Martinézem v roce 2010.Tento teropod se mohl potkávat se svými vrstevníky prvními dinosaury Eoraptor,Panphagia, nebo Herrarasaurus který byl přibližně stejně velký.
Jméno:Sanjuansaurus
Druhy:S.gordilloi
Délka:Něco málo přes 3 metry
Výška:Do 1,6 metru
Váha:Asi do 50 kilogramů
Potrava:Zřejmě menší archosauři,obojživelníci atd...
Nepřátelé:Velcí archosauři,konkurenti jako herrerasarus
Období:Svrchní Trias
Nalezen a popsán:Alcober a Martinéz 2010

Žralok Zebrovitý

6. října 2012 v 12:00 | siamotyran |  Žraloci
Žralok zebrovitý je nádherný živočich obývající tropické korálové útesy.Vzhledem k velmi dlouhému, širokému ocasu a výráznemu zbarvení jej nelze zaměnit s jiným druhem.Mladí jedinci jsou pruhování podobně jako zebry (žluté na černém podkladu), což dalo tomuto druhu jméno v češtině i v mnoha dalších jazycích.Dospělí jsou zbarveni žlutavě hnědě a celé jejich tělo je poseto množstvým tmavohnědých skvrn.Pro toto zbarvení dospělých zvířat bývá někdy nazýván také žralokem levhartím,což vede někdy ke slovním záměnám s jiným druhem známým pod tímto jménem.Ve skutečnosti se ho ale splést nejde, protože žraloci levhartí obývají chladné vody východního pacifiku a jsou vzhledově velice odlišní,protože patří do čeleďi hladkounovitých.Žralok zebrovitý má na rypci malé vousky,malou tlamu a malé oči.Zuby má špičaté, se dvěma malými postranními hroty na každém zubu.
Podél boků má vyrázné hřebeny.Patří mezi pomalé a líné druhy.Potápěči ho příležitostně mohou objevit, jak odpočívá během dne na mořském dně,opřen o mohutné prsní ploutve, s otevřenou tlamou obrácenou proti proudu, což mu dovoluje snáze získavat kyslík obsažený ve vodě.Lidem není nebezpečný.Jeho štíhlé, ohebné tělo mu dovoluje pronikat i do úzkých trhlin a štěrbin ve stěnách útesů, kde hledá různé korýše, měkkýše a drobné ryby , tvořící nejoblíbenější součást jeho potravy.Žralok zebrovitý je oviparní, klade velké hnědé nebo purpunově zbarvené vaječné schránky, dlouhé 13-18 centimetrů, které jsou opatřeny vlákny sloužícími k přichycení podkladu.V divočině se doživají až 30 let.
Jméno:Česky-Žralok zebrovitý
Anglicky-Zebra shark
Latinsky-Stegostoma fasciatum
Areál rozšíření:Západní pacifik a indický oceán
Délka:Až 3,5 metru(internet uvádí do 2,5 metru)
Váha:Do 50 kilogramů
Potrava:Korýši měkkýši drobné ryby
Riziko při setkání:Žádné
Početnost populace:Hojný
Váha
Popsal:Hermann 1783